Skip to content

Tristan da Cunha

Hľadáš absolútny pokoj a kľud? Môžeš vycestovať na ostrov Tristan da Cunha, na ktorom žije ledva 300 ľudí a najbližšia civilizácia je vzdialená takmer 3000km.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov Tritan da Cunha je 13 kilometrov dlhým zámorským územím Anglicka a zároveň najodľahlejším obývaným mestom sveta. Najbližšie pevninské mesto je vzdialené 2 805 kilometrov vzdialené Kapské meto v Juhoafrickej republike. Cesta na ostrov trvá 7 dní loďou, letecky do malej krajiny sa cestovať nedá, pretože sa v nej nenachádza letisko.

Všetkých 269 obyvateľov ostrova žije v jedinom hlavnom meste Edinburgh of the Seven Seas. To bolo založené v 19. storočí a žije v ňom 70 rodín, ktoré sa všetky venujú len poľnohospodárstvu. Elektrinu zaisťujú dieslové generátory. Jediná tunajšia cesta je úzka kľukatá cesta, okolo ktorej stoja chatky. Na políčkach sa pestujú zemiaky a pasú kravy. V hmle zahalená sopka, týčiaca sa uprostred ostrova, mu dodáva pocit odlúčenosti a tajomnosti.

Pokiaľ je vulkán v kľude, je život na ostrove mierumilovný a bezstarostný. Naposledy sopka vybuchla v roku 1961, kedy výbuch spôsobil zemetrasenie a zosuvy pôdy. Všetko obyvateľstvo bolo donútené cez Kapské Mesto utiecť do Anglicka. (Tam boli zaskočení prepchatými cestami a studeným zimným počasím, preto sa väčšina z nich po dvoch rokoch, kedy geológovia vydali povolenie, na ostrov zase vrátila.)

Teraz, keď už je sopka kľudná, predstavuje život na ostrove súhru trpezlivosti a plánovania. Nachádza sa tu jeden obchod, avšak objednávky je nutné urobiť niekoľko mesiacov vopred, aby mohol byť tovar do mesta v rybárskych lodiach dopravený. Je tu taktiež nemocnica vybavená röntgenom, pôrodnou sálou, prvou pomocou a zubnou klinikou, na špecializovanú liečbu však musia byť pacienti prevezení do Juhoafrickej republiky alebo Anglicka.

Do krajiny sa dostaneš loďou z Kapského Mesta. Ku vstupu budeš potrebovať povolenie od správcu ostrova.

Svätá Helena ponúka ďalšie miesta

Nenašli sme žiadne ďalšie súvisiace miesta

Svätá Helena - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Saint Helena
Hlavné mesto: Jamestown
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: nestranná demokracia
Rozloha: 121 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: svätohelenská libra
Kód meny: SHP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.857 SHP
Medzinárodný kód krajiny: SH/HL
Internetová doména: .sh
Predvoľba telefónneho čísla: +290