Skip to content

Vulkán Kelimutu

Na vrchole tejto nadpozemskej reťaze sopiek sa nachádzajú tri divoko sfarbené kaldery.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jazerá, sopky a farby sú pôsobivou ukážkou sopky Kelimutu, nadpozemského radu geologických kotlov, v ktorých sa nachádzajú jazerá s ohromujúcim leskom.

50 míľ od mesta Moni na indonézskom ostrove Flores sa nachádza vulkán Kelimutu a jeho tri krátery, v ktorých sa nachádzajú tri jazerá. Najzápadnejšie z jazier, Tiwu Ata Mbupu (Jazero starých ľudí), je modré, Tiwu Nuwa Muri Koo Fai (Jazero mladých mužov a dievčat) je zelené a Tiwu Ata Polo (Zakliate alebo premenené jazero) je červené, pričom posledné dve menované sú oddelené len stenou krátera.

Vulkán Kelimutu

V minulosti boli jazerá zdrojom menších freatických erupcií z 1639 metrov vysokého vulkánu Kelimutu. Okrem troch rôznych farieb sa farba jazier pravidelne mení, pravdepodobne v dôsledku chemických reakcií minerálov v jazere vyvolaných činnosťou sopečných plynov, ale zatiaľ neboli vykonané žiadne dôkladné štúdie. To, že tri jazerá sú z tej istej sopky a nachádzajú sa na tom istom hrebeni, a napriek tomu majú rôzne farby, je neuveriteľne vzácne a pre geológov mimoriadne zaujímavé.

Vulkán Kelimutu

Vulkán Kelimutu je jednou z najúžasnejších prírodných ukážok farebnosti a chémie a v priebehu rokov prilákal množstvo fotografov a turistov. Pokiaľ nevybuchne, je táto cukríkovo sfarbená hora len nežným obrom.

Indonézia ponúka ďalšie miesta

Indonézia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Indonesia
Hlavné mesto: Jakarta
Úradné jazyky: indonézština, angličtina, holandčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 17. august 1945
Rozloha: 1904569 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: indonézska rupia
Kód meny: IDR
Kurz (za 1 € dostaneš): 17142.628 IDR
Medzinárodný kód krajiny: IDN/ID
Internetová doména: .id
Predvoľba telefónneho čísla: +62

Blízke miesta do +/- 300km