Skip to content

Trpasličie impérium

Na jednej strane to pripomína ľudské ZOO, ale na druhej strane majú liliputáni zamestnanie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Účinkujúci v Trpasličom impériu (alebo taktiež “Kráľovstvo malých ľudí”) sa na svoje dve predstavenia denne pripravujú v maličkých domčekoch v tvare hríbikov s pokrútenými komínmi. Návštevníci môžu nazrieť za maličké dvere a zbadať, ako sa vo vnútri herci maľujú.

Trpasličie impérium, ktoré bolo založené v roku 2009 realitným magnátom Chenom Mingjingom, vyvoláva etické otázky. Cez sto hercov s maximálnou výškou 130 centimetrov, ktorí boli najatí zo všetkých kútov krajiny, tu každý deň pracuje i žije. Nebývajú v skutočnosti v hubovitých domoch, ale na ubytovni špeciálne prispôsobenej ich výške. Každý deň musia účinkujúci vo svojich vystúpeniach spievať a tancovať, pózovať pre návštevníkov a predávať im občerstvenie. Pri tom sú všetci nastrojení ako rozprávkové postavy. Keď je park večer uzatvorený, poupratujú tu a potom sa vrátia na ubytovňu.

Číňania sa k malým ľuďom chovajú nevyberaním spôsobom kvôli viere, že telesný handicap je trestom pre osoby, ktoré v minulom živote spáchali nejaké hriechy. Mnohí z tunajších zamestnancov boli svojimi rodinami odstrčení, nebol im poskytnutá lekárska starostlivosť alebo nemohli nájsť zamestnanie, a skončili preto na ulici. Pre takéto osoby predstavuje trpasličie impérium podporu, stály príjem a možnosť ukázať svoje schopnosti v speve, kung-fu či tanci.

I napriek tomu pôsobí park ako vykorisťovanie. Väčšina návštevníkov sem nechodí, aby ocenili umelecké schopnosti vystupujúcich, ale aby si tu mohli pripadať ako obri v trpasličom svete. Výsledok sa neblaho približuje ľudskej ZOO.

Čína ponúka ďalšie miesta

Čína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Čung-kuo
Hlavné mesto: Peking
Úradné jazyky: čínština
Štátne zriadenie: ľudovodemokratická republika
Dátum vzniku: 1. október 1949
Rozloha: 9596961 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: jüan
Kód meny: CNY
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CNY
Medzinárodný kód krajiny: CHN/CN
Internetová doména: .cn
Predvoľba telefónneho čísla: +86

Blízke miesta do +/- 300km