Skip to content

Ukivok

Táto duchmi opradená aljašská dedina sa stále drží na strmom útese napriek tomu, že je už viac ako 50 rokov opustená.

Približná doba čítania: 2 minúty

Dedina Ukivok, ktorá sa nachádza na malom ostrove King Island pri pobreží Aljašky, bola kedysi zimným domovom domorodcov, ktorí sa plavili po mori a posledné polstoročie ju nechali opustenú.

Ostrov King Island je zo všetkých strán svojej malej, kilometer dlhej šírky obklopený strmými svahmi a útesmi, ktoré robia z obývania už aj tak nehostinného prostredia ešte väčšiu výzvu. Miestne inupiatske obyvateľstvo, ktoré si hovorí Aseuluk (“Ľudia mora”) alebo Ukivokmiut, však na jednom zo svahov vybudovalo malú dedinu pomocou provizórneho postavenia kolov a chatrčí. Ukivokmiut sa v lete živili najmä rybolovom a lovom veľrýb, ktoré lovili z pevniny, ale počas zimy, keď sa vytvoril hrubý ľad, sa sťahovali do dediny Ukivok, aby lovili kraby, tulene a inú zver na zimné obdobie.

Dedina na útesoch sa používala až do polovice roku 1900, keď Úrad pre indiánske záležitosti prinútil školu na Ukivoku zatvoriť a všetky deti z Aseuluku sa museli vrátiť na pevninu na celý rok. Bez podpory mladšej generácie sa zber jedla na zimu stal príliš náročným a nakoniec sa celá populácia Ukivokmiutov natrvalo presťahovala na pevninu Aljašky.

Ukivok
Uġiuvak okolo roku 1892. Viditeľné sú letné domy z mrožej kože a kamenné zimoviská.

Zostala však dedina na koloch, ktorá sa drží na moriami zmietanom svahu ostrova King Island, a v podstate odišla, akoby sa mala vrátiť na budúci rok. V posledných rokoch sa miestni výskumníci skutočne snažili uľahčiť tento proces a umožnili niektorým členom pôvodnej populácie vrátiť sa do dediny.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -8:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km