Skip to content

Veterné mlyny Nashtifan

Veterné mlyny so zvislou osou v starovekej Perzii melú múku už 1000 rokov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Malá dedina Nashtifan, ktorá sa nachádza na vyprahnutých a vetrom ošľahaných pláňach severovýchodného Iránu, 30 míľ od afganských hraníc, udržiava starobylé tradície uprostred vetra zmien. V mestečku sa nachádzajú jedny z prvých veterných mlynov na svete a tieto stavby sa používajú dodnes.

Pozdĺž južného okraja mesta sa týči 65 stôp vysoký hlinený múr, ktorý chráni obyvateľov pred drsnými búrkami. Vo vysokom múre sa nachádzajú dva tucty väčšinou funkčných veterných mlynov so zvislou osou, ktoré pochádzajú zo starovekých perzských čias. Odhaduje sa, že stavby z hliny, slamy a dreva sú staré približne 1 000 rokov a používali sa na mletie obilia na múku.

Veterné mlyny Nashtifan, Irán

Táto oblasť je známa svojimi jedinečne silnými vetrami a v skutočnosti je názov Nashtifan odvodený od slov, ktoré v preklade znamenajú “žihadlo búrky”. Počas nepokojných zimných mesiacov sa ručne vyrobené drevené lopatky točia s prekvapujúcou rýchlosťou a poháňajú mlecie kamene v úžasnom technickom a pasívnom systéme ventilácie. S pravidelnými opravami turbín by tieto kvalitne postavené hlinené stavby mohli fungovať celé stáročia, pokiaľ sa nájdu správcovia ochotní ich udržiavať.

Vysoké steny, ktoré rámujú veterné mlyny, jednak podopierajú turbíny, jednak lievikovito usmerňujú prúdenie vzduchu ako eliptické hrdlo v primitívnom veternom tuneli. Na rozdiel od európskych veterných mlynov v štýle Dona Quijota, perzská konštrukcia je poháňaná skôr odporom ako vztlakom. A keďže lopatky sú usporiadané na zvislej osi, energia sa prenáša po stožiari na mlecí kameň bez potreby akýchkoľvek medziprevodov, ktoré sa nachádzajú na veterných mlynoch s vodorovnou osou.

Veterné mlyny Nashtifan, Irán

O veterné mlyny, ktoré sú pýchou mesta Nashtifan, sa stará sympatický správca Ali Muhammed Etebari, ktorý odhaduje, že niektoré časti hlinených veterných mlynov sú staré 1 000 rokov. Etebari za svoje neoficiálne zamestnanie v dedine nepoberá žiadny plat, ale filmovému štábu z Medzinárodnej spoločnosti pre drevenú kultúru s chrapľavým smiechom a prstom povedal: “Ak sa o ne nebudem starať, prídu mladí, všetko pokazia a rozbijú.”

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 44597.108 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km