Skip to content

Múzeum Džihádu

Múzeum venované vyhnaniu sovietov z Afganistanu.

Približná doba čítania: 3 minúty

Múzeum džihádu bolo otvorené v roku 2010 ako pamiatka na afganských mujahideeny, partizánov bojujúcich proti sovietskym okupačným jednotkám, ktoré do Afganistanu vpadli v roku 1979. Počas nasledujúcich desaťročí bojov poskytovalo USA afganskému odboju proti ZSSR zbrane a finančnú podporu. Medzi partizánmi bojoval i Usáma bin Ladin so skupinou mužov, ktorí sa neskôr stali kľúčovými členmi teroristickej organizácie Al-Káida.

Konflikt začal v roku 1978, kedy afganská komunistická strana vykonala násilný prevrat a začala reformovať islamské zákony a tradície. V marci roku 1979 sa afganskí rebeli postavili v Heráte Sovietom, ktorí do zeme prišli podporiť nový režim, a na 100 ich postrieľali. Afganská vláda odpovedala vybombardovaním mesta, pri ktorom zomrelo asi 4000 osôb. Po celej zemi sa rozhoreli povstania, na ktoré sovietski vojaci zareagovali inváziou, v snahe zabrániť vzbure. Nasledovalo desaťročie bojov, než boli sovietske jednotky konečne roku 1989 donútené opustiť krajinu.

Pôvodným zámerom múzea bolo informovať budúce generácie o nástrahách odboja počas sovietskej okupácie. To je však v rozpore s tým, akým štýlom je výstava podávaná. Hlavnou časťou expozície sú scény z Heráty, na ktorých vidíme v zbombardovaných domoch mŕtve telá, ženy v burkách, ktoré na vojakov hádžu kamene, a skrvavených sovietskych vojakov, ako rebeli mlátia lopatami k smrti. Medzi týmito hrozivými scénami je 360° nástenná maľba zobrazujúca islamských povstalcov utekajúcich z mesta, zatiaľ čo na nich ruské lietadlá zhadzujú bomby.

Vyhroteného ducha výstavy umocňuje vojnová korisť: ruské zbrane, granáty, uniformy a pozemné míny. V záhradách okolo múzeá sa nachádzajú sovietske tanky, delá a helikoptéra.

Jihad museum

Múzeum leži vedľa amerického konzulátu. Neďaleko sa taktiež nachádza reštaurácia Tísíc a jedna noc, v ktorej roznáša kebab “trpasličia” obsluha.

Afganistan ponúka ďalšie miesta

Afganistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Afgánistán
Hlavné mesto: Kábul
Úradné jazyky: paštčina, afganská perzština (daríjčina)
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 8. august 1919
Rozloha: 652230 km²
Časové pásmo: UTC +4:30
Mena: afgání
Kód meny: AFN
Kurz (za 1 € dostaneš): 75.947 AFN
Medzinárodný kód krajiny: AFG/AF
Internetová doména: .af
Predvoľba telefónneho čísla: +93

Blízke miesta do +/- 300km