Skip to content

Kasíno Constanța

Kasíno Constanța, ktoré pôvodne nechal postaviť kráľ Karol I. okolo roku 1900, bolo prvýkrát otvorené pre verejnosť v roku 1910.

Kasíno Constanța

Kasíno bolo postavené na atraktívnom mieste priamo na nábreží Čierneho mora s výhľadom na starobylý prístav v Constanța a stalo sa triumfom secesie a rýchlo sa stalo symbolom mesta. Zhoršujúce sa pomery v Rumunsku v priebehu 20. storočia spôsobili, že postupne chátralo, počas druhej svetovej vojny sa nakrátko využívalo ako nemocnica a nakoniec ho komunistický režim opäť premenil na reštauráciu. Údržba komplikovanej stavby sa rýchlo stala neúnosne nákladnou a v roku 1990 bola budova zatvorená.

Napriek občasným snahám o obnovu zostala odvtedy opustená. Hoci je nominálne vo vlastníctve obce a technicky je pre verejnosť uzavretá, rumunské úrady nikdy neprejavili veľký záujem o presadenie jej uzavretia.

O tom, ako bolo kasíno postavené, koluje veľa legiend a tajomstiev. Jedna z takýchto legiend tvrdí, že kasíno Constanța postavil navigátor, ktorého dcéra zomrela mladá, vo veku 17 rokov. Jej otec sa podľa tohto príbehu rozhodol postaviť kasíno pre mladých ľudí, aby mohli prežívať chvíle, ktoré jeho dcéra nemohla prežiť. Pri pohľade zhora má kasíno vyzerať ako pohrebný voz a okná ako hroby.

Kasíno Constanța

Kasíno je v súčasnosti v rekonštrukcii a nie je možné ho navštíviť.

Bulevardul Regina Elisabeta 4, Constanța 900178, Romania
44.1705794,28.6635369
Stiahni si KML súbor
Rumunsko - Krátke info

România
Miestny názov: România
Hlavné mesto: Bukurešť
Úradné jazyky: rumunčina, maďarčina, nemčina, rómčina, ukrajinčina, srbčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 10. máj 1877
Rozloha: 238397 km²
Mena: leu (=100 bani)
Kód meny: RON
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.944 RON
Medzinárodný kód krajiny: ROU/RO
Internetová doména: .ro
Predvoľba telefónneho čísla: +40

Blízke miesta do +/- 300km