Skip to content

Yakhchāls

Staroveké stavby dokázali vyrábať ľad aj bez elektriny v horúcich perzských púštiach

Približná doba čítania: 2 minúty

Aj keď vyzerajú ako obrovské hlinené úle, tieto stavby v perzských púštiach slúžili na výrobu niečoho oveľa potrebnejšieho a oveľa ťažšieho ako si myslíš: medu.

Yakhchāls, starodávne odparovacie chladiarenske veže, vznikli okolo roku 400 pred našim letopočtom. Obrovské kónické stavby umožňovali výrobu a zber ľadu v chladnejších mesiacoch a počas roku sa používali na konzervovanie potravín a výrobu faloody, tradičného perzského mrazeného dezertu z tenkých rezancov a polozmrazeného sirupu.

Rôzne dizajnové prevedenia udržiavali Yakhchāls v chlade. Budovali sa kónické, špirálovité, či mali tvar komínu. Tím sa líšili i ich chladiace vlastnosti. Niektoré Yakhchāls mali otvory v spodnej časti, aby udržovali chladný vzduch prúdiaci do rozsiahlej podzemnej časti stavby, kde sa tvoril a udržiaval ľad a otvory v hornej časti, cez ktoré unikal horúci vzduch.

Yakhchāls

Prívody vody, kanáty, boli často stavané v tieni, aby privedená voda do Yakhchāls rýchlejšie zamrzla. Yakhchāls slúžili aj ako miesta na skladovanie ľadu, ktorý sa zniesol z neďalekých hôr a často aj jedla. Mimoriadne silné vodotesné a žiaruvzdorné steny boli vyrobené zo špeciálnej zmesi piesku, hliny, vaječných bielkov, vápna, kozej srsti a popola nazývaného sarooj.

Mnohé z týchto pamiatok na starodávnu perzskú vynaliezavosť stoja dodnes, o stovky rokov neskôr. Jedným z tých najjednoduchších sa nachádza v blízkosti hradu Narin v iránskom Meybode, ale nájdeš aj v iných iránskych mestách ako Yazd a Kerman.

V dnešnom Iráne, Afganistane a Tadžikistane sa výrazom yakhchāls označujú aj moderné chladničky.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 44597.108 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98