Skip to content

Klimatizačné veže pred vynálezom elektriny v Yazd

Už dávno pred vynálezom klimatizácii (a elektriny) našli perzskí architekti dômyselný spôsob chladenia.

Približná doba čítania: 3 minúty

Irán má extrémne a veľmi suché podnebie. Počas dňa môže byť veľmi horúco a v noci sa výrazne ochladí. Dávno predtým, ako bola vynájdená elektrina a klimatizácia, ešte v čase, keď sa Iránu hovorilo Perzia, si chladenie v týchto podmienkach vyžadovala vynaliezavosť, tak sa zrodili klimatizačné veže.

Klimatizačné veže sú tradičným perzským architektonickým dizajnom, ktorý vytvára prirodzené vetranie v budovách. Základné riešenie pozostáva z veže, ktorá sa dvíha z budovy dole, s otvormi v hornej časti. Yazd, jedno z najväčších miest v Iráne, je známe ako “mesto klimatizačných veží”. Má veľmi horúce a suché podnebie, ideálne pre tento typ chladiacich zariadení.

Mnoho starých budov v Yazd bolo postavených s nádhernými klimatizačnými vežami. Veža v Dowlat Abad je najvyššou existujúcou klimatizačnou vežou v Iráne. Vychádza z budovy v záhrade Dowlat Abad z 18. storočia, ktorá je klenotom mesta.

Yazd je tiež známy tým, že má veľkú sieť kanátov, čo sú podzemné kanály, ktoré distribuujú vodu zo studne na povrch. Klimatizačné veže a kanáty často spolupracovali na vytvorení zosilneného chladiaceho efektu.

Windcatcher in Yazd

Klimatizačné veže fungujú jedným z troch spôsobov. Najbežnejším spôsobom je ochladenie vnútorných priestorov budovy. Veža má otvory, ktoré čelia vetru a “zachytávajú ho”, čím vytvárajú prúdenie vo vnútri budovy. Ak sa použije v kombinácii s kanátom, vzduch sa nasáva dole do tunela kanátu kde prichádza do styku s chladnejším priestorom a studenou vodu. Ochladený vzduch je nasávaný vetrom, ktorý je odvrátený od prevládajúceho vetra – nielenže tak vytvára prúdenie vzduchu, ale ho aj ochladzuje.

Windcatcher in Yazd

V bezveternom počasí fungujú klimatizačné veže ako solárny komín, ktorý umožňuje horúcemu vzduchu, ktorý je ľahší, prúdiť nahor a uniknúť z veže. V kombinácii s hrubými stenami sú vetrolamy prekvapivo efektívne a schopné schladiť priestory na najnižšej úrovni. Klimatizačné veže možno stále nájsť v celom Iráne a v niektorých ďalších krajinách na Blízkom východe a v Perzskom zálive.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km