Skip to content

Chrám ohňa Pir-e-Sabz (Chak Chak)

Táto odľahlá horská svätyňa je jedným z najposvätnejších zoroastriánskych chrámov na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pir-e-Sabz je jednou z najposvätnejších zoroastriánskych svätýň na svete. Chrám sa nachádza v dedinke s názvom Chak Chak, čo v doslovnom preklade znamená “kvapkajúca kvapka”, čo je odkaz na sladkovodný prameň vo vnútri chrámu. Tento chrám sa niekedy označuje ako Chāhak-e Ardakān alebo jednoducho Chak Chak.

Pir-e-Sabz sa týči na strmom útese neúrodnej púštnej hory a je obklopený hŕstkou slnkom spálených domov. Všade okolo týchto hôr je púšť, ktorá pokrýva stredný Irán a siaha až do Afganistanu a Pakistanu. Pohľad na púšť z Chak Chaku je pôsobivý – tajomný a zlovestný, keď je nízka viditeľnosť. Keď je vzduch bez prachu – výhľad odhaľuje, aké je toto miesto skutočne rozľahlé a odľahlé.

Chrám ohňa Pir-e-Sabz pozostáva z umelo vytvorenej jaskyne s dvoma veľkými bronzovými dverami pri vchode. Steny chrámu boli sčernené ohňom, ktorý sa v chráme neustále udržiava, ako to predpisuje zoroastriánska tradícia. Na stenách je panoptikum zoroastriánskej ikonografie vrátane portrétov Ahura Mazdu, najvyššieho božstva zoroastrizmu, a strážcov zvierajúcich oštepy podobných tým, ktoré sa nachádzajú v Persepolise. V strede jaskyne sa nachádza zložitá sústava kovových podnosov v tvare kvetu, na ktorých sa ponúkajú rôzne druhy kadidla na pálenie na počesť Ahura Mazdu.

Ako sme už spomenuli, chrám ohňa Pir-e-Sabz považujú zoroastriáni za posvätný. Dôvodom je legenda, podľa ktorej arabské vojská v tomto nehostinnom kúte Perzie zahnali do kúta Nikbanou, dcéru kráľa Jazdegerda III. Nikbanou sa modlila k Ahurovi Mazdovi a ten v reakcii na to vytvoril jaskyňu, v ktorej sa teraz chrám nachádza, a poskytol jej obživu v podobe sĺz, ktoré vyronil, keď bol svedkom Nikbanouiných ťažkostí. Slzy Ahura Mazdu nadobudli podobu celoročného kvapkajúceho prameňa vo vnútri chrámu.

Chrám ohňa

Každý rok sa od 14. do 18. júna schádzajú zoroastriáni z blízkeho i ďalekého okolia v Chráme ohňa Pir-e-Sabz, aby sa modlili a uctili si Ahura Mazdu a Nikbanu. Počas tohto obdobia je chrám pre návštevníkov neprístupný.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 44597.108 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98