Skip to content

Ağdam, mesto duchov

Navštíviť toto mesto duchov je o šťastí. Buď ťa zastaví armáda, alebo nie...

Približná doba čítania: 3 minúty

Počas prechádzky po Agdame sa človek nemôže ubrániť nepríjemnému pocitu. Je to tým tichom? Alebo je to kontrast medzi pohľadom na zničené budovy a krásou okolitej prírody? Ťažko uveriť, že uprostred tejto rozľahlej planiny lemovanej horami žilo ešte v 90. rokoch 20. storočia 160 000 ľudí. Opusteným námestiam dominujú zničené sochy, asfaltom sa prediera burina, ulice lemujú hrdzavé tanky, zatiaľ čo domy a budovy zo sovietskej éry sa zmenili na pastviny pre divé kozy. Napadne nám, že pastier určite nie je ďaleko, ale v meste nie je ani živej duše. V zákrute jednej ulice vidíme typickú azerbajdžanskú fresku na fasáde domu, ktorý pravdepodobne patril bohatej arménskej rodine. Zobrazuje scénu tradičného tanca a spevu, umenia, ktoré bolo za komunizmu zakázané.

Z nehybného chaosu sa vynárajú dva minarety mešity, jedinej budovy, ktorá unikla bombardovaniu. Akoby sa ľuďom postavila na odpor. Agdam býval známy ako “biele mesto” pre svoje biele kamenné budovy. V roku 1993 ho však takmer zo dňa na deň zbombardovali arménske vojská. Tak sa skončil konflikt, ktorý v tejto oblasti zúril celé desaťročia.

Od 18. storočia slúžilo mesto vojenským hliadkam arménskej armády, keďže hornatá oblasť Náhorného Karabachu na križovatke ciest medzi Azerbajdžanom, Iránom a Arménskom je vojensky strategická. Až tak, že sa ho po stáročia snažili ovládnuť Rusi, Turci, Briti a po roku 1919 aj Sovieti. V 20. storočí došlo k sérii ľudových povstaní, najmä zo strany Arménov a Azerbajdžancov, a kultúra a prosperita mesta, ktoré chcel každý pre seba, medzitým upadali. Rozpad Sovietskeho zväzu vyostril spory spôsobené katastrofálnym rozdelením národov počas stalinizmu.

V roku 1991 boli diplomatické vzťahy medzi Arménskom a Azerbajdžanom na bode mrazu. Obe krajiny boli po zuby ozbrojené sovietskym arzenálom. Nenávisť vyústila do krvavého konfliktu, ktorý sa skončil zničením Agdamu v júli 1993. Od jari bolo vo vzduchu cítiť napätie. Ľudia utekali bez toho, aby si so sebou niečo vzali, a keď arménske jednotky obsadili mesto, aby doplnili zásoby munície a potravín, obyvatelia už boli preč. Vojaci vyplienili domy a verejné budovy a potom armáda celé mesto rozstrieľala. Ostali po ňom len trosky. Jej cieľom bolo urobiť z mesta nárazníkovú zónu pre prípadný nový stret. Do Agdámu sa už sotva vráti život.

Azerbajdžan ponúka ďalšie miesta

Azerbajdžan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Azərbaycan
Hlavné mesto: Baku
Úradné jazyky: azerbajdžančina
Štátne zriadenie: republika s jednokomorovým parlamentom
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 86600 km²
Časové pásmo: UTC +4:00
Mena: azerbajdžanský manat
Kód meny: AZN
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.822 AZN
Medzinárodný kód krajiny: AZ
Internetová doména: .az
Predvoľba telefónneho čísla: +994

Blízke miesta do +/- 300km