Skip to content

Rubik R-26 Góbé

 Približná doba čítania: 2 minúty

Pravdepodobne poznáte Rubikovu kocku, jeden z najznámejších maďarských vynálezov všetkých čias. Jej autorom je maďarský sochár a profesor architektúry Ernő Rubik a na celom svete sa jej predalo viac ako 350 miliónov kusov, čo z nej robí jednu z najpredávanejších hračiek vôbec.

Podstatne menej ľudí vie, že Ernő Rubik starší bol tiež vynálezcom, ale v trochu inej oblasti. Navrhol cvičný vetroň s ramenným krídlom známy ako Rubik R-26 Góbé.

cvičné lietadlo, Maďarsko

Góbé, ktorý prvýkrát vzlietol v roku 1961, bol jedným z najvyužívanejších cvičných lietadiel v Maďarsku, jedným z najznámejších vynálezov v krajine. Pätnásť lietadiel bolo prevezených na Kubu, ale niekoľko ich existuje aj v Spojenom kráľovstve a Austrálii. Góbé bolo schopné manévru s plochou rotáciou a na dvojmiestnom Góbé sa celé desaťročia cvičili začínajúci piloti.

Prirodzene, keď v roku 2021 prišlo k renovácii obchodného centra, ktoré je najbližšie k budapeštianskemu letisku, rozhodli sa budovu vyzdobiť funkčným Góbé v skutočnej veľkosti umiestneným pod stropom.

Góbé je v porovnaní s obchodným centrom obrovské. Návštevníci nájdu vedľa diela vytlačené veľmi zaujímavé technické špecifikácie. Dokonca je tu aj video o tom, ako bolo toto Góbé nainštalované v obchodnom centre, a to naskenovaním QR kódu na informačnom letáku.

Maďarsko - Krátke info

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 389.982 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km