Skip to content

Hrob Johna Hessinga

Červený Taj Mahal! A nachádza sa tiež v Ágre, ako slávny biely mramorový Taj Mahal.

Približná doba čítania: 2 minúty

John Hessing bol holandský cestovateľ, ktorý sa stal dôstojníkom armády a ktorý na prelome 19. storočia slúžil v Agre u Scindie Marathas. Nakoniec mal na starosti obranu pevnosti Agra a počas bitky s Angličanmi v roku 1803 bol zabitý. Rovnako ako pôvodný Taj Mahal dal postaviť ako symbol lásky cisár Šáh Džahán pre svoju manželku, objednala si tento pamätník Hessingova vdova Ann na na jeho pamiatku.

Táto menšia verzia modelu Taj Mahal odráža takmer rovnaký dizajn ako jeho predchodca. Návštevníci môžu vidieť typické rytiny, oblúky, kupoly a symetrické vzory v mogulskom štýle. Na rozdiel od originálu je však štruktúra s jednoduchým štvorcovým usporiadaním oveľa užšia. Hessingova hrobka bola navrhnutá z červeného pieskovca namiesto bieleho mramoru. Pri vchode do hrobky sú dva perzské nápisy: jeden vyjadrujúci smútok manželky a druhý označujúci rok jeho smrti.

Hessingova hrobka odráža rôzne kultúry, ktoré sa objavili pred anglickou imperiálnou vládou. Hessing bol začlenený do miestneho hinduistického kráľovstva a dostal vysokú cenenú pozíciu na obranu kráľovstva pred európskymi mocnosťami.

The Red Taj

Pamätník, ktorý je umiestnený na katolíckom cintoríne, obsahuje spoločné prvky islamskej pohrebnej architektúry.

Cintorín je často zatvorený a nie je nikde uvedený oficiálny otvárací čas. Pretože sa cintorín nachádza pri hlavnej ceste mestom, nie je to veľká zachádzka, aby si pri návšteve zistil, či nie je náhodou otvorený.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.63 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km