Skip to content

Ballova pyramída

Zaelandia kedysi existovala. Pozostatkom je aj táto pyramída, kde žije najvzácnejší hmyz na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Uprostred temnoty vykonávali dvaja vedci zavesení 100 metrov nad hladinou mora výskum na stene špicatého útesu. V tejto nebezpečnej situácii konečne našli to, čo hľadali: Hniezdo 24 obrích strašiliek, každá z nich bola veľká ako ľudská dlaň.

David Priddel a Nicholas Carlile sa na 562 metrov vysokú Ballovú pyramídu vypravili v roku 2001 s jasným cieľom: Nájsť druh strašiliek Dryococelus australis, o ktorom sa verilo, že už vyhynuli.

Týmto stršilkám sa kvôli ich veľkosti hovorí taktiež aj “stromové homáre” a kedysi sa vyskytovali na neďalekom Ostrove Lorda Howa. Keď však v roku 1918 unikli zo zakotvenej lodi na ostrov krysy, strašilky zmizli a v roku 1930 už boli považované za vyhynuté.

Strašilka austrálska
Tak to je ona: Dryococelus australis

Ballova pyramída leží 19 kilometrov juhovýchodne od Ostrova Lorda Howa a jej takmer strmé skalné steny vegetáciou zrovna neoplývajú. Maličký krík vyrastajúci z praskliny v skale bol však všetkým, čo tu strašilky potrebovali.

Nikto nedokázal vysvetliť, ako sa strašilky na skalu dostali. Priniesli ich tam vtáci? Alebo sa ich vajíčka plavila po mori?

Najprv sa austrálska vláda nemohla dohodnúť, či by mal byť hmyz presunutý. V roku 2003 sa však tým zo spoločnosti na ochranu prírody vydal na ostrov a odniesol z neho dva páry strašiliek. Prvý pár hneď na to zomrel. Druhý, prezývaný “Adam a Eva”, bol však prevezený do melbournskej zoo, kde sa rozmnožil, a dnes sa môže zoo pochváliť kolóniou strašiliek niekoľkými tisícami.

Ball's Pyramid

Horolezci smú na ostrov vstúpiť len s povolením od austrálskej vlády.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +11:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.656 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61