Skip to content

Veľká pyramída v Cholule

V Mexiku sa v kopci schováva pyramída rozmerovo väčšia ako tá v Gíze.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď v roku 1519 do Choluly dorazili Španieli, potešilo ich, že sa v meste nachádza veľký kopec, na ktorého vrchole bude možné postaviť kostol. Čo si však neuvedomili, je fakt, že sa nejedná len o kopec. Pod trávou sa totiž nachádza pyramída väčšia ako Chufuova pyramída v Gíze.

Stavba pyramídy v Cholule začala okolo prvého storočia pred Kristom. Ako sa predkolumbovskí vládci Mexika striedali, každá vladnúca kultúra od Olmékov, cez Toltékov až po Aztékov ku stavbe pridala ďalšie poschodie, čím vznikala stavba rôznych architektonických štýlov.

Niekedy pred príjazdom Hernána Cortésa a jeho armády do Choluly, upadla pyramída ako náboženské miesto v nemilosť a pomaly zarastala až do podoby pripomínajúcej kopec. Vďaka svojej nenápadnosti bola stavba ušetrená zničeniu, ktorému Cortés podrobil všetky chrámy pôvodných obyvateľov a nahradil ich kostolmi. Kostol Panny Márie, ktorý bol na vrchole pyramídy postavený v roku 1594, tam stojí dodnes.

Pyramída bola odhalená až v roku 1910, kedy bola skupina pracovníkov vyslaná na úpätie “kopca” vykopať otvor. Tam však kopáči narazili na základy pyramídy. Od tej doby tu archeológovia odkryli schodisko, plošiny, oltáre a cez 8 kilometrov tunelov, ako križujú vnútorné priestory tejto obrovskej stavby.

Pyramída v Cholule

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 17.686 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km