Skip to content

Rojkova brána

Najprv to bola vízia jedného rojka ktorý vytvoril niečo úžasné. Nakoniec to skončilo byrokratickým bojom a dielo ostalo nedokončené

Približná doba čítania: 2 minúty

Collector kedysi býval rozkvitajúcim mestečkom plným hotelov, ktoré v 19. storočí lákalo bandy lupičov. Do dnešnej doby z neho však zostala len dedinka o 300 obyvateľoch, ktoré už turisti príliš nevyhľadávajú. Pri vstupe do dediny stojí zarážajúca 7 metrov vysoká a 34 metrov dlhá brána v gotickom štýle, ktorá vyzerá, akoby vyrástla zo zeme.

Brána Dreamer’s Gate je dielom miestneho umelca Tonyho Phantastesa, ktorý ju postavil ako hold svojmu zomrelému otcovi. Stavbu zahájil roku 1993 a použil na ňu pozinkovaný drôt, pytlovinu, sádru, pletivo a cement. Design vytvárajú na piatich paneloch pokrútené vetvy stromu, ruky, tvár spacieho muža a guľaté okná odhaľujúce krajinu za nimi.

Rojková brána

V roku 1999 vydala miestna správa nariadenie o ukončení stavby, pretože údajne hrozilo jej zrútenie. Phantastes sa voči rozhodnutiu odvolal, avšak spor nevyhral ani potom, čo k bráne pripevnil kotviace trámy.

Rojková brána stále stojí, nebola však dodnes dokončená. Ako roky plynú, konštrukcia bledne a hrdzavie a jej lomené okná symbolizujú Phantastesov nesplnený sen.

Brána sa nachádza oproti hotelu Bushranger, ktorý kedysi obývala slávna banda lupičov Bena Halla. Monument vo vnútri hotela pripomína strážnika Samuela Nelsona, ktorý v roku 1865 priamo na tom mieste zastrelil jedného z banditov.

Rojková brána

Austrália ponúka ďalšie miesta

Rojkova brána

Austrália - Krátke info

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +10:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km