Skip to content

Bangsamoro

Prevažne moslimská enkláva na južných Filipinách

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostreľovači sa schovávali v háji kokosových paliem. Čakali tam každú noc celý týždeň, od chvíle, kedy začali nad dedinou lietať drony a budiť deti zo spania. Teraz zbadali ozbrojencov, ako k nim kráčajú cez kukuričné pole.

Vlajka Bangsamoro

Keď streľba doznela, zostalo na zemi ležať minimálne šesťdesiat sedem mŕtvych. Väčšinou šlo o príslušníkov špeciálnych jednotiek filipínskej polície, ktorí sa toho nedeľného rána vydali zatknúť podozrivých z terorizmu. Policajtom však došlo strelivo a privolané vojenské zálohy nedorazily. Vláda to nazvala nešťastným incidentom. Pre média to bol masaker.

Bangsamoro

Dedina Mamasapano leží na ostrove Mindanao, teda v samom srdci územia Morov (filipínskych moslimov). Pre Morov je ozbrojený odpor proti útlaku zvonka súčasťou národnej tradície, tiahnuci sa už od príchodov Španielov v šestnástom storočí. Mnohí historici považujú vojnu medzi Španielmi a Moro za vôbec najdlhší antikoloniálny stret – trvala totiž celých 333 rokov. Potom Španielov v roli nepriateľov vystriedali Američania a potom Japonci. Vojna za nezávislosť na filipínskej vláde je tak len ďalšou fázou v národne oslobodeneckom boji Morov, ktorí sa tiahne už štyri storočia. Cieľom je vlastný samostatný štát Bangsamoro. Ide teda o moslimsko-kresťanský konflikt s poriadne hlbokými koreňmi.

Bangsamoro

Všetko sa malo konečne a navždy vyriešiť podpisom mierovej zmluvy v roku 2014. Obe strany nakoniec pristúpili k určitým kompromisom – Bangsamoro malo skutočne vzniknúť, ale nie ako celkom samostatný štát, ale ako v rámci Filipín autonómna oblasť s rozsiahlymi právomocami. Najchudobnejší región celého súostrovia by tak konečne dostal šancu dokázať, že má na lepšiu budúcnosť. Lenže správy o konci dlhotrvajúcich bojov sa bohužiaľ nestačili rozšíriť po celom území. A pri masakri v dedine Mamasapano v januári 2015 zahynulo štyridsaťštyri policajtov, čo je pre filipínske ozbrojené sily najhorší výsledok za desiatky rokov. Tým najskôr začala ďalšia kapitola vo vojne, ktorá už mala podľa všetkého skončiť.

Filipíny ponúka ďalšie miesta

Filipíny - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Pilipinas
Hlavné mesto: Manila
Úradné jazyky: filipínčina
Štátne zriadenie: prezidentská konštitučná republika
Dátum vzniku: 12. jún 1898
Rozloha: 299764 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: filipínske peso
Kód meny: PHP
Kurz (za 1 € dostaneš): 62.867 PHP
Medzinárodný kód krajiny: PHL/PH
Internetová doména: .ph
Predvoľba telefónneho čísla: +63

Blízke miesta do +/- 300km