Skip to content

Provinčný Kapitol sultána Kudarata

V tejto veľkolepej budove inšpirovanej klasickou islamskou architektúrou sa nachádza sídlo provinčnej vlády.

Približná doba čítania: 2 minúty

Asi dve hodiny jazdy od General Santos sa nachádza Isulan, stredne veľké mesto s malým centrom s nákupným centrom a niekoľkými obchodnými prevádzkami. Nachádza sa tu aj obrovská budova, o ktorej by ste očakávali, že sa hodí možno akurát tak do malajzijského mesta Putrajaya, ale v tomto ospalom provinčnom mestečku je to prekvapujúci výjav.

Ide o budovu hlavného mesta provincie Sultan Kudarat, ktorá sa nachádza na juhozápade ostrova Mindanao. Návrh tohto sídla provinčnej vlády bol inšpirovaný miestnou a islamskou architektúrou. Päťposchodová budova je prevažne biela so zlatou kupolou, ktorá sa týči k nebu. Vo vnútri budovy sa nachádzajú dve pristávacie plochy pre vrtuľníky, výťah, salónik pre návštevníkov a modlitebňa pre moslimov. K videniu je aj miestne umenie a kultúra, stropy sú zdobené slávnostnými zlatými a oranžovými vzormi a drevo je vykladané perleťou.

Budova sa nachádza v centre rozsiahleho komplexu. Od hlavného sídla sa tiahne rozsiahly zelený trávnik, na ktorom sa nachádza zlatá socha sultána Muhammada Dipatuana Kudarata, po ktorom bola provincia pomenovaná. Sultán Kudarat bol moslimský vodca, ktorý vládol v sultanáte Maguindanao v rokoch 1625 až 1671.

Provinčný Kapitol sultána Kudarata

Romeo Zaragoza z provinčného úradu pre plánovanie a rozvoj uviedol, že miestne samosprávy vynaložili na výstavbu budovy a na jej vybavenie nábytkom a inžinierskymi sieťami najmenej 380 miliónov filipínskych peso. Výstavba sa začala v novembri 2000 a bola dokončená v septembri 2006.

Filipíny ponúka ďalšie miesta

Filipíny - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Pilipinas
Hlavné mesto: Manila
Úradné jazyky: filipínčina
Štátne zriadenie: prezidentská konštitučná republika
Dátum vzniku: 12. jún 1898
Rozloha: 299764 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: filipínske peso
Kód meny: PHP
Kurz (za 1 € dostaneš): 60.75 PHP
Medzinárodný kód krajiny: PHL/PH
Internetová doména: .ph
Predvoľba telefónneho čísla: +63

Blízke miesta do +/- 300km