Skip to content

Bod Gantheaume

Veľkolepé skalné útvary skrývajú stopy dinosaurov a starý hydroterapeutický bazén.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na južnom konci slávnej pláže Cable Beach v meste Broome v Západnej Austrálii sa nachádza Gantheaume Point, výbežok z veľkolepého pieskovca.

Dinosaurus stopy

Prvýkrát tento bod objavil Nicolas Baudin v roku 1801. Videl ho len z diaľky a nesprávne ho identifikoval ako ostrov. V roku 1821 ho podrobnejšie preskúmal Phillip Parker King a kartografickú chybu opravil.

Gantheaume je azda najznámejší vďaka svojej najstaršej atrakcii. Pri veľmi nízkom odlive tu môžu skúmatelia s pevnými nohami zliezť po skalách a hľadať odtlačky dinosaurov z obdobia kriedy, ktoré sa zachovali v starobylých bahenných nánosoch pod nimi. Pre menej odvážnych sú na vrchole útesov odliatky stôp.

Dinosaurus stopy

Na vrchole útesov sa nachádza Anastasia’s Pool, prírodný skalný bazén, ktorý sa napĺňa počas prílivu a ktorý upravil bývalý strážca majáka, aby poskytol hydroterapeutický bazén pre svoju artritickú manželku. V roku 2014 bazén podľahol prílivu a búrkam v období dažďov a bol z väčšej časti zničený.

Na mieste sa nachádza aj komín zo starého domu strážcu majáka, veľkolepé nové sídlo strážcu majáka – dvor je k dispozícii na prenájom na rôzne akcie a na novom majáku je aktívne hniezdo rybára morského.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.611 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km