Skip to content

Maják Aniva

Na južnom cípe ostrova Sachalin, na rozhraní dvoch morí – Ochotského a Japonského – sa nachádza tajomné miesto, na ktoré sa napriek všetkej jeho nevľúdnosti a drsnosti snažia dostať stovky turistov z celého sveta. Miestne skalnaté útesy, o ktoré sa rozbíjajú vysoké vlny, sa nepodobajú na známe pláže v letoviskách a ostrý vietor má len málo spoločného s osviežujúcim oceánskym vánkom. Ale je tu duch dobrodružstva a romantiky! Tí, ktorí majú to šťastie a dostanú sa k mysu Aniva a k majáku s rovnakým názvom, si dnes môžu ľahko predstaviť skutočného morského vlka!

Tento bod na mape je od centra Ruska vzdialený 10 tisíc kilometrov a sedem časových pásiem. Ale čaká vás toho ešte viac: každý, kto sa odváži dostať k majáku Aniva, sa bude musieť plaviť po mori alebo prejsť neprístupné horské chodníky s batohom na chrbte. Človek by si pomyslel: načo? Je to kvôli chátrajúcej veži?

Trochu histórie

Maják Aniva bol postavený v roku 1939, keď rusko-japonská vojna, ktorú cárske Rusko prehralo, viedla k odstúpeniu južnej časti Sachalinu a mysu Japonskému cisárstvu. V rokoch 1905 až 1945 tu existovalo gubernium Karafuto. Slávny maják bol postavený vďaka úsiliu jeho úradov.

Prvý názov majáka je Naka Shiretoko misaki, čo znamená “na okraji zeme”. Dokonca aj miestni domorodci, Ainuovia, sa na tieto neobývané miesta radšej nevydávali, pretože si boli istí, že okolo mysu zálivu Aniva sa nedá plaviť. Každoročne sa tu potápali lode. Hmly, silné prúdy, podmorské skaly… Nakoniec padlo rozhodnutie postaviť maják, autorom projektu bol Miura Šinobu, absolvent Kanagawskej univerzity. Neskôr sa o jeho diele hovorilo ako o inžinierskom zázraku a o samotnom majstrovi ako o géniovi, pretože ešte nikto nedokázal postaviť takú výškovú budovu na tak ťažko prístupných miestach.

Maják Aniva

Veža vysoká 31 metrov mala dosvit viac ako 28 kilometrov a okamžite pomohla zaistiť bezpečnú plavbu lodí. Okrem toho maják Aniva svojou kompozíciou nezvyčajným spôsobom zapadol do okolitej prírodnej krajiny a ich spoločný obraz sa dodnes považuje za ochrannú známku Sachalinu.

Počas sovietskej éry budovu využívala armáda. V roku 1968 bola časť konštrukcie spevnená. V roku 1990 bola nafta, ktorá poháňala maják, nahradená jadrovým palivom a ľudia obsluhujúci maják Aniva už neboli potrební. Aniva prežila v tomto autonómnom režime až do roku 2006, keď boli jadrové zariadenia z jeho vrcholu odstránené. Takto bol unikátny objekt opustený a zničený živlami a ľuďmi.

Maják Aniva

Ďalšie zaujímavosti o majáku Aniva

  • Existuje teória, že architekti na začiatku stavby odrezali časť skaly a potom ju znovu postavili z betónu
  • Počas 40 rokov vlády gubernátora Karafuta bolo na južnom Sachaline postavených 25 majákov a ďalších navigačných zariadení, ale jedine Aniva sa stala unikátnym miestom, ktoré nemá obdobu nielen na ostrove, ale ani v celom regióne Ďalekého východu
  • V roku 2020, pri príležitosti 75. výročia Dňa víťazstva, obyvatelia Vladivostoku oživili zaniknutý maják: na jednu noc rozsvietili svetlo na jeho vrchole
  • Maják Aniva je zariadením ministerstva obrany a je v správe Hydrografickej služby Tichomorskej flotily
  • Vďaka svojej polohe a prírodným krásam okolia je veža na útese Sivuchya zaradená časopisom National Geographic medzi 5 najkrajších majákov na svete

V súčasnosti existuje na Sachaline niekoľko spoločností, ktoré organizujú výlety k opustenému majáku Aniva. Každý z nich má svoj vlastný itinerár. Štandardná exkurzia, ktorá zahŕňa poistenie, prenájom vybavenia, dopravu, stravu, stojí od 7200 do 8200 rubľov v závislosti od počtu účastníkov. V závislosti od poveternostných podmienok je možné trasu upraviť.

Aniva, Russia, 694005
46.0178418,143.4153771
Stiahni si KML súbor
Rusko - Krátke info

Россия
Miestny názov: Россия
Hlavné mesto: Moskva
Úradné jazyky: ruština
Štátne zriadenie: federatívna poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 17128426 km²
Mena: ruský rubeľ
Kód meny: RUB
Kurz (za 1 € dostaneš): 82.75 RUB
Medzinárodný kód krajiny: RUS/RU
Internetová doména: .ru
Predvoľba telefónneho čísla: +7