Skip to content

Chicxulubský kráter

Bol celkom obyčajný deň obdobia kriedy, pred asi 65 miliónmi rokov. Stádo bylinožravých dinosaurov skláňalo svoje obrie hlavy nad chutnými listami stromov. Naraz oblohu preťal jasný záblesk. Dinosauri v oslepení zamrkali. A v tej chvíli sa všetko navždy zmenilo.

Do Zeme narazil obrovský meteorit. Sila nárazu bola 5 000 000 krát väčšia ako pri výbuchu najsilnejšej odpálenej bomby. Teplota vzduchu rýchlo stúpala a po celej planéte sa rozpútali požiare. K nebi sa zdvihli sadze a zakryli slnko. Keď sa prach usadil, z každých štyroch živočíšnych druhov, ktoré do tej doby Zem obývali, boli tri vyhynuté.

kráter, Mexiko

Kráter po tomto meteorite nájdeš na mexickom poloostrove Yucatán. Je pomenovaný po malej dedinke Chicxulub. Ako budeš do Chicxulubu vchádzať, všimni si u cesty pamätníku postaveného na počesť zahynutých dinosaurov. Kráter tu však nenájdeš. Je to preto, že je tak neskutočne obrovský – v priemere má 177 km. Porozhliadni sa však po farebných vtákoch, ktorých v Mexiku žije mnoho druhov. Tí sú jedinými žijúcimi potomkami dinosaurov.

Chicxulubský kráter, Mexiko
Chicxulub crater, Yucatan, Mexico
21.2881420073,-89.5011886
Stiahni si KML súbor
Mexiko - Krátke info

México
Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 24.136 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km