Skip to content

El Caracol

Žiadne ďalekohľady, žiadna elektrina, žiadny obchod so suvenírmi: Hvezdáreň v Chichén Itzá, jedna z najstarších observatórií na svete, sa vracia k základom astronómie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hvezdáreň El Caracol, ktorá je súčasťou svetoznámeho mayského mesta Chichen Itza, stojí ako pamiatka na architektonické zručnosti starovekej mayskej civilizácie a na ich pokročilé znalosti nebies.

Observatórium, Mexiko

El Caracol, čo v preklade znamená “špirálovitý” alebo doslovne “slimák”, je pomenovaný podľa točitého schodiska, ktoré lemuje vnútro hlavnej veže. Navrstvené úrovne stavby pripomínajú kamennú svadobnú tortu s na seba nadväzujúcimi schodišťami, ktoré vedú do ústrednej veže, ktorej zrútená kupola sa trochu podobá dizajnu moderných observatórií.

Observatórium, Mexiko

Rozpadajúca sa vyhliadková veža El Caracol sa týči nad bujnou džungľou, takže starovekí astronómovia mohli pozorovať hviezdy v 360 stupňovom uhle, sledovať slnovraty, rovnodennosti a zatmenia. Najväčší pôžitok vyvoláva zostávajúce pozorovacie okná, ktoré sa zdajú byť špeciálne navrhnuté na sledovanie objavenia sa a zmiznutia Venuše na nočnej oblohe. Okrem toho, že Mayovia pripisovali tejto druhej planéte určitý náboženský význam, dokázali sledovať pohyby Venuše, a tak merať dlhé intervaly obehu Zeme.

Na dohľad od pyramídy El Castillo je El Caracol ľahko prístupný a považuje sa za hlavnú mexickú turistickú atrakciu.

Observatórium, Mexiko

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Mexiko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.594 MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km