Skip to content

Chott el Djerid

Najväčšie soľné jazero na Sahare je tajomne lákavé.

Približná doba čítania: 3 minúty

Chott el Djerid (známe tiež ako Chott El-Jerid a niekoľko ďalších pravopisných variantov) je veľké slané jazero nachádzajúce sa v tuniskej časti púšte Sahara. Je známe ako najväčšie slané jazero na Sahare a v závislosti od zdrojov aj ako najväčšie slané jazero na africkom kontinente. S rozlohou viac ako 2 700 km² je Chott el Djerid viac ako 1,5-krát väčšie ako Veľké soľné jazero v Utahu.

Názov tohto jazera sa skladá z dvoch časti: v severnej Afrike sa slovom chott označuje jazero, ktoré v lete vysychá a v chladnejšom období má zvyčajne aspoň trochu vody; el djerid je arabské slovo, ktoré znamená “palmový list” (v neďalekej oblasti el Djerid v juhozápadnom Tunisku rastie 15-krát viac datľových paliem ako je tamojšia ľudská populácia). Chott el Djerid je (väčšinou) obrovská rovina s drsným púštnym podnebím a takmer úplným nedostatkom prírodných zdrojov – vrátane sladkej vody. Je to náročné miesto na život, ale cestovanie je iný príbeh. Neúrodnosť by sa pokojne dala opísať ako tajomne príťažlivá, dokonca krásna.

Chott El-Jerid

Keď prechádzate hlavnou cestou, ktorá vedie od južného okraja až na severozápad, nedá sa nezastaviť a neobdivovať dúhovo sfarbené nánosy soli a malé jazierka, ktoré majú vodu aj v tých najsuchších letných dňoch. Nečakane slaná voda má rôznu farbu od svetlozelenej po jemne ružovú a žiarivo oranžovú. Na jeho konci sa ocitnete na mieste, kde sa nachádza množstvo oáz datľových paliem.

Chott El-Jerid

Chott el Djerid sa nachádza neďaleko mesta Douz, ktoré je prezývané “brána do Sahary”. Soľné jazero, ktoré je prirodzene veľkolepou kulisou, bolo (spolu s okolitými kaňonmi a dunami) použité ako miesto na natáčanie mnohých filmov. Usadlosť rodiny Larsovcov zo série Hviezdne vojny sa nachádza na severozápadnom cípe jazera, hneď vedľa mesta Nafta, a Mos Espa z tej istej filmovej ságy je vzdialená necelých 10 míľ severne.

Chott el Djerid, ktorý veľmi predchádza súčasným filmovým povestiam, sa považuje za najpravdepodobnejšieho kandidáta na staroveké jazero Tritonis spomínané v gréckej mytológii. Tritonis je rodiskom bohyne menom Aténa a trochu paradoxne názov Tritonis dostal podľa iného gréckeho boha Tritóna, známeho ako grécky boh mora.

Chott El-Jerid

Tunisko ponúka ďalšie miesta

Tunisko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Túnis
Hlavné mesto: Tunis
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. marec 1956
Rozloha: 163610 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: tuniský dinár
Kód meny: TND
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.392 TND
Medzinárodný kód krajiny: TUN/TN
Internetová doména: .tn
Predvoľba telefónneho čísla: +216

Blízke miesta do +/- 300km