Skip to content

Larsova usadlosť

 Približná doba čítania: 3 minúty

Larsova usadlosť je jednou zo série tuniských pamiatok z ďalekej galaxie. Nenápadná stavba je pôvodnou filmovou kulisou domu hrdinu Luka Skywalkera, hlavného protagonistu pôvodnej filmovej trilógie Star Wars aj neskorších častí populárnej série.

Lars Family Homestead

Malá kupola, ktorá sa nachádza len kúsok od mesta Naftah (Nefta) vo východnej časti krajiny, predstavuje vchod do prízemného domu. Prvýkrát bola postavená v roku 1976, keď do Tuniska dorazil filmový štáb pre film Star Wars: Epizóda IV – Nová nádej, po splnení svojho účelu však Lars Homestead zostal chátrať uprostred púšte.

Rovnako ako filmy Hviezdnych vojen, aj sága o Larsovej usadlosti sa zrejme nikdy neskončí. V roku 2000, po desaťročiach opustenia, bol ikonický dom zrekonštruovaný pre poslednú časť série, Star Wars: Epizóda II – Útok klonov. Po skončení natáčania bola usadlosť opäť ponechaná napospas rozmarom tohto neľútostného prostredia. O niekoľko rokov neskôr dostala kopula nečakane nový život a bola citlivo zrekonštruovaná, tentoraz oddanou skupinou medzinárodných nadšencov filmov Star Wars.

Lars Family Homestead

Je neuveriteľné, že pomerne chatrná filmová kulisa z roku 1976 vydržala tak dlho, najmä tu. Koniec koncov, Larsova usadlosť bola vytvorená ako dočasná kulisa a trvácnosť nebola súčasťou pôvodného projektového zadania. Hoci sa však Larsova usadlosť zachovala, naďalej trpí neúprosným saharským podnebím a vzhľadom na odľahlú polohu aj zanedbávaním.

Lars Family Homestead

Pre mnohých fanúšikov série Hviezdne vojny neznáme, filmoví režiséri sa musia priznať ku klamaniu filmových divákov. Väčšina z nich by prirodzene predpokladala, že vstup do Larsovej usadlosti aj vnútorné podzemné priestory toho istého domu, sú jednou stavbou. V skutočnosti boli s pomocou trochy hollywoodskej mágie vnútorné priestory Larsovej usadlosti vytvorené a natáčané približne 260 kilometrov od tohto kupolovitého vchodu, vo vnútri toho, čo je dnes skutočný hotel Sidi Idris.

Tunisko - Krátke info

Miestny názov: Túnis
Hlavné mesto: Tunis
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. marec 1956
Rozloha: 163610 km²
Mena: tuniský dinár
Kód meny: TND
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.205 TND
Medzinárodný kód krajiny: TUN/TN
Internetová doména: .tn
Predvoľba telefónneho čísla: +216

Blízke miesta do +/- 300km