Skip to content

Hotel du Lac

Niektorí veria, že tento opustený brutalistický skvost inšpiroval Sandcrawlera Georgea Lucasa.

Približná doba čítania: 3 minúty

Hotel Du Lac, ktorý navrhol taliansky architekt Raffaele Contigiani, bol postavený v rokoch 1970 až 1973 pre tuniskú vládu počas vlády prvého tuniského prezidenta Habiba Bourguiby. Stavba je ikonou nielen mesta Tunis, ale je známa aj medzi milovníkmi brutalistickej architektúry na celom svete.

Sandcrawler

Opustený hotel so svojou ostrou geometriou a impozantným tvarom obrátenej pyramídy dominuje oblasti ville nouvelle v Tunise. Hotel Du Lac, súčasná architektonická ikona severnej Afriky (s oveľa väčšou než len štipkou surového betónového brutalizmu), nie je len obyčajným hotelom s 10 poschodiami/416 izbami. Vďaka jedinečnej konzolovej konštrukcii, ktorá ohromuje myseľ, je jeho najvyššie poschodie dvakrát dlhšie ako prízemie.

Fanúšikovia filmovej série Hviezdne vojny určite nájdu v siluete hotela istú podobu. Prvý film z tejto série sa totiž natáčal neďaleko Tuniska počas roku 1976 (Epizóda IV – Nová nádej). Možno je to len náhoda, že “Sandcrawler”, obrovská mobilná pevnosť vo filme, má takmer identický tvar ako neobyčajný Hotel Du Lac? Alebo že Sandcrawler si pomaly razí cestu cez piesočné duny vzdialenej planéty s názvom “Tatooine” (zatiaľ čo v skutočnom živote sa neďaleká oblasť Tuniska volá “Tataouine”)?

Sandcrawler

Tak či onak, fanúšikovia naďalej diskutujú o tom, či Hotel du Lac bol skutočne inšpiráciou pre návrh Sandcrawlera. Pozoruhodné je, že rôzni členovia štábu, ktorí pracovali na pôvodnom filme Hviezdne vojny v rokoch 1975 až 1976, sa v tejto veci vyjadrili protichodne. Nechajme teda fanúšikov Hviezdnych vojen bokom, pretože milovníci všetkého brutalistického sa pevne zhodujú v tom, že Hotel du Lac je jedným z najdôležitejších (a najúžasnejších) príkladov brutalizmu kdekoľvek na svete.

Hotel du Lac, žiaľ, schátral a v roku 2000 bol zatvorený. Od roku 2002 je úplne opustený. Nedávno bol hotel predaný líbyjským investorom. Od leta 2019 kvôli súhre jeho vynikajúcej polohy v centre mesta, rastúcej úrovni počtu turistov, obrovským nákladom na rekonštrukciu a potrebe získať späť obrovské investície Hotel du Lac zrejme čaká zánik.

Budúcnosť je síce neistá, ale Hotel du Lac zostáva zachovaný, buď ako symbol nového nezávislého Tuniska, alebo ako jedna z posledných známok koloniálnej éry. To si musí každý z nás posúdiť sám.

Sandcrawler

Tunisko ponúka ďalšie miesta

Tunisko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Túnis
Hlavné mesto: Tunis
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. marec 1956
Rozloha: 163610 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: tuniský dinár
Kód meny: TND
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.4 TND
Medzinárodný kód krajiny: TUN/TN
Internetová doména: .tn
Predvoľba telefónneho čísla: +216

Blízke miesta do +/- 300km