Skip to content

Mos Espa

V tuniskej púšti sa skrýva opustená filmová kulisa vzdialeného vesmírneho prístavu v ďalekej galaxii.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mos Espa sa nachádza v pieskoch, ktoré oddeľujú dve soľné jazerá, obrovské Chott El Djerid a menšie Chott El Gharsa, a je opustenou filmovou kulisou vytvorenou ako miesto vzdialeného kozmodrómu v ďalekej galaxii. Vďaka surrealistickému prostrediu a pôsobivým štruktúram ako z iného sveta je Mos Espa “povinnou zastávkou”, ak ste fanúšikom Hviezdnych vojen. Je to však skvelá návšteva, aj keď nie ste fanúšikom filmov.

Keďže Mos Epsa je jedným z hlavných vesmírnych miest Hviezdnych vojen, vo filmoch je zobrazené ako mesto pulzujúce každodenným životom rôznych mimozemšťanov z celej galaxie. Je domovom hrdinu Anakina Skywalkera z Epizód I, II a III a vraví sa, že sa nachádza na vzdialenej planéte známej ako Tatooine – pomenovanej podľa veľmi skutočného neďalekého tuniského mesta Tataouine. Tu Anakin a jeho matka žijú ako otroci a tu sa položili základy všetkých rozsiahlych dejových línií starších filmov Star Wars.

Hoci časť mesta Mos Espa bola pridaná v postprodukcii pomocou CGI, tu na okraji Sahary sa zachovali všetky hlavné budovy z filmov. Hlavné ulice mesta lemujú desiatky stavieb vrátane mnohých “odparovačov vlhkosti” – v Hviezdnych vojnách sa tieto zariadenia používali na zber atmosférickej vlhkosti a získavanie toľko cenenej vody.

Kulisy Hviezdne vojny, Tunisko

V súčasnosti Mos Espa pomaly pohlcuje piesok, ktorý prichádza s každou nasledujúcou prašnou búrkou. V priebehu rokov si drsné saharské podnebie, pohyblivé piesočné duny a prílev turistov začali vyberať svoju daň. Na rozdiel od iných tradičnejších miest na natáčanie Hviezdnych vojen bolo mesto Mos Espa postavené uprostred ničoho. Hoci tu nič nebolo navrhnuté na stálo, vďaka práci miestnych aj zahraničných nadšencov sa stále môžete prejsť po uliciach, po ktorých kráčal Qui-Gon Jinn, aby sa stretol s Anakinom.

Tunisko ponúka ďalšie miesta

Tunisko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Túnis
Hlavné mesto: Tunis
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 20. marec 1956
Rozloha: 163610 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: tuniský dinár
Kód meny: TND
Kurz (za 1 € dostaneš): 3.376 TND
Medzinárodný kód krajiny: TUN/TN
Internetová doména: .tn
Predvoľba telefónneho čísla: +216

Blízke miesta do +/- 300km