Skip to content

Cigánsky vrch

Dômyselné sídla, ktoré si postavili rómski obyvatelia v Soroci, aby ukázali svoj úspech po stáročiach diskriminácie.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na druhej strane rieky Nistru od Ukrajiny sa nachádza moldavské mesto Soroca, ktoré je známe ako hlavné mesto Rómov. V krajine s malým počtom turistických atrakcií nimi Soroca pomerne oplýva a môže sa pochváliť stredovekou pevnosťou z čias Ștefana cel Mareho aj niekoľkými novými “pevnosťami”, ktoré postavili príslušníci rómskej komunity.

Samotný názov “cigán” je kontroverzný a vychádza z dnes už vyvrátenej teórie, podľa ktorej Rómovia pochádzali pôvodne z Egypta. Najnovšie dôkazy naznačujú, že táto skupina sa v skutočnosti dostala do Európy zo severnej Indie. Keďže slovo “cigán” je také rozšírené, niektorí aktivisti sa zasadzujú za jeho vlastníctvo a znovuzískanie; iní sa domnievajú, že tento názov má príliš veľa negatívnych konotácií.

Hoci rómske komunity existujú v Európe už tisícročie alebo viac, často boli terčom diskriminácie a ešte horších vecí. Státisíce Rómov bolo zavraždených počas holokaustu. V súčasnosti žije v Európe približne 10 až 12 miliónov Rómov. Najväčšia časť populácie má svoje domovy v bývalých komunistických krajinách a takmer všetci sú na spodku ekonomického a vzdelanostného rebríčka.

Po toľkých storočiach boja asi neprekvapí, že tí, ktorí dosiahli určitý hospodársky úspech, sa ním chcú chváliť. A tak si na vrchu kopca Sorocan, uprostred rozbitých chodníkov a sotva vydláždených ciest, ktoré odrážajú štatút Moldavska ako najchudobnejšej krajiny v Európe, Rómovia stavajú dômyselné domy, inšpirované a prepožičané z architektúry slávnych budov v bohatších krajinách vrátane Baziliky svätého Petra, budovy amerického Kapitolu a Veľkého divadla. Medzi sídlami je aj dom skutočnej kráľovskej rodiny, “cigánskeho kráľa” Artura Cherariho.

Na Cigánskom vrchu (rumunsky Dealul Ţiganilor) sú niektoré z rezidencií nedokončené. V iných chýba komfort, ako je vodovod a elektrina. Mnohé z nich sú dostatočne veľké na to, aby v nich mohli bývať desiatky ľudí, ale sú často dlhý čas prázdne, kým ich majitelia zarábajú peniaze inde. Bez ohľadu na to, čo tieto sídla sú alebo nie sú, je prechádzka po štvrti zážitkom, ktorý dáva do protikladu skutočnú východoeurópsku chudobu s napodobeninami bohatších krajín a predstavami o tom, čo znamená mať postavenie.

Moldavsko ponúka ďalšie miesta

Moldavsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Moldova
Hlavné mesto: Kišiňov
Úradné jazyky: moldavčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 33846 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: moldavský leu
Kód meny: MDL
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MDL
Medzinárodný kód krajiny: MDL/MD
Internetová doména: .md
Predvoľba telefónneho čísla: +373

Blízke miesta do +/- 300km