Skip to content

Vínne pivnice Cricova

120 kilometrov vápencových jaskýň pod ospalým moldavským mestom ukrýva viac ako milión fliaš vína.

Približná doba čítania: 4 minúty

Cricova posúva pojem “mesto vína” na inú úroveň, a to vo viacerých ohľadoch. Asi 80 metrov pod týmto málo známym moldavským mestom sa nachádza viac ako 120 kilometrov vápencových jaskýň, v ktorých sa nachádza približne 1,3 milióna fliaš vína.

Úrodný región v okolí mesta Cricova nemal problém stať sa v polovici 20. storočia hlavným dodávateľom vína pre ZSSR. Mali však problém s jeho uskladnením.

Pri ťažbe obrovského množstva vápenca na výstavbu neďalekého hlavného mesta Kišiňov sa vytvorila rozsiahla podzemná sieť studených a suchých jaskýň, ktoré boli ideálne na zrenie a skladovanie vína. Keďže sa na stavbu mesta ťažilo viac vápenca, v podzemí sa vytvorilo viac priestoru na umiestnenie kráľovskej zbierky fľaškového vína. Po Milestii Mici, ďalšom moldavskom podzemnom vinárskom podniku, je Cricova druhou najväčšou vínnou pivnicou na svete.

Sudy v najväčšej vínnej pivnici

Dnes je toto podzemné vinárstvo odborníkom na všetky oblasti a vyrába viac ako 150 druhov vína, vrátane základných odrôd, ako je muškát, pinot noir, cabernet a sauvignon blanc, ale aj jedinečných miestnych odrôd, ako sú rkaţiteli a aligote. “Ulice” a “uličky”, ktoré tvoria podzemnú metropolu skladovania alkoholu, sú pomenované podľa vín, ktoré sa v nich skladujú, a pomáhajú sprievodcom navigovať návštevníkov po sieti minivláčikom. Vinárstvo je najznámejšie výrobou šumivého moku známeho ako kodrinskoie, pričom využíva metódy, ktoré preslávil francúzsky mních Dom Pierre Pérignon. Podľa Balkan Insight tím piatich žien otáča až 35 000 fliaš šumivého vína o 45 stupňov v drevených otvoroch, aby tak podporili pohyb usadenín.

Sudy v najväčšej vínnej pivnici

Hoci ide o nadmieru podzemnú zvláštnosť, miesto sa stalo miestom návštev všetkých oficiálnych delegácií do ZSSR a aj po jeho rozpade sa tu stále nachádzajú zbierky rôznych politických špičiek. Angela Merkelová, John Kerry, Joe Biden a Petro Porošenko – všetci navštívili a dostali priestory na súkromné zbierky. Vladimir Putin tu má pôsobivý sortiment vín a podľa časopisu Forbes aj pozlátené minivozidlo, ktoré ho vozí po tuneloch. Hoci nejde o žiadneho politika, hovorí sa, že prvý človek vo vesmíre Jurij Gagarin sa v jaskyniach stratil na celé hodiny (sprievodcovia radi vtipkujú, že pre neho bolo ľahšie dostať sa do vesmíru ako z vínnej pivnice).

Fľaše vína

Azda najšokujúcejšie je, že tu odpočíva aj zbierka vín Hermanna Göringa, jedného z Hitlerových pobočníkov. Po obsadení Berlína Červenou gardou sem bola prevezená jeho zbierka viac ako 2 000 fliaš z regiónov okupovaných Nemeckom počas druhej svetovej vojny, aby tu ďalej dozrievala.

Po každej prehliadke môžu návštevníci ochutnať celý rad vín v jednej z piatich extravagantných degustačných miestností zariadenia, vrátane “Morského dna”, miestnosti s námornou tematikou; “Prezidentskej sály”, určenej pre oficiálne delegácie, a nezameniteľnej “Krbovej miestnosti”.

Vínna pivnica Cricova

Moldavsko ponúka ďalšie miesta

Moldavsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Moldova
Hlavné mesto: Kišiňov
Úradné jazyky: moldavčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 33846 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: moldavský leu
Kód meny: MDL
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.095 MDL
Medzinárodný kód krajiny: MDL/MD
Internetová doména: .md
Predvoľba telefónneho čísla: +373

Blízke miesta do +/- 300km