Skip to content

Vojenské múzeum Bendery

Unikátna zbierka sovietskych vojenských artefaktov je ukrytá v nepoužívanom vlaku v neuznanej východoeurópskej republike Podnestersko.

Približná doba čítania: 3 minúty

Vojenské múzeum Bendery predstavuje vzácnu zbierku sovietskych vojenských predmetov, vystavenú v troch po sebe idúcich vagónoch vyradeného sovietskeho parného vlaku.

Vlak sa nachádza vedľa hlavnej mestskej stanice, ktorá sa už nepoužíva – dnes sa návštevníci môžu poprechádzať po veľkolepej odbavovacej hale a obdivovať prepracovanú socialisticko-realistickú architektúru tohto dnes už nefunkčného štátneho zariadenia.

V múzeu, ktoré spravuje tím žien v strednom a staršom veku, sa neplatí žiadne vstupné. Žiadna z nich však nehovorí po anglicky, namiesto toho používajú ruštinu, jazyk, ktorý je v regióne bežný. To, že im nerozumiete, nezabráni týmto babkám, aby vám s radosťou rozprávali o exponátoch, a pracovníci sú veľmi ústretoví voči fotografom.

Medzi exponátmi v múzeu je množstvo podpísaných a opečiatkovaných moskovských dokumentov, z ktorých mnohé nesú portréty Lenina a Stalina; sklenené vitríny s dobovými uniformami, vyznamenaniami a vojenskými rovnošatami; pôsobivá zbierka zbraní, nábojníc, prilieb a ďalšieho vojenského vybavenia; ako aj primitívne počítačové zariadenie poháňané rukoväťou so sovietskou hviezdou a písmenami “CCCP”.

Bendery

Múzeum sa zaoberá vojenskou históriou Bendery a zachytáva účasť mesta v mnohých po sebe nasledujúcich bojoch: od skoršej osmanskej okupácie oblasti, cez prvú svetovú vojnu, druhú svetovú vojnu a vojnu o Podnestersko v roku 1990.

Pokiaľ ide o poslednú menovanú vojnu, je dôležité poznamenať, že hoci sa múzeum nachádza na adrese v Moldavsku, v skutočnosti patrí do všeobecne neuznanej Podnesterskej sovietskej socialistickej republiky. Pod vplyvom blížiaceho sa pádu Sovietskeho zväzu vyhlásil tento malý región nezávislosť od Moldavska – a krvavý konflikt, ktorý sa viedol v rokoch 1990 – 1992, bol neskôr známy ako vojna o Podnestersko.

V súčasnosti medzi Moldavskom a jeho separatistickým štátom platí neisté prímerie. Hoci Podnestersko (a s ním aj vojenské múzeum Bendery) zostáva otvorené pre medzinárodný cestovný ruch, aj tak sa najprv musíte dostať cez silne militarizovanú hranicu.

Moldavsko ponúka ďalšie miesta

Moldavsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Moldova
Hlavné mesto: Kišiňov
Úradné jazyky: moldavčina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 33846 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: moldavský leu
Kód meny: MDL
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.019 MDL
Medzinárodný kód krajiny: MDL/MD
Internetová doména: .md
Predvoľba telefónneho čísla: +373

Blízke miesta do +/- 300km