Múzeum surfovania v Santa Cruz

Toto múzeum, ktoré sídli v pamätnom majáku, približuje históriu surfovania, ktorá sa začala vyčíňaním havajských kráľovských tínedžerov.

Približná doba čítania: [cas_citania]

V majáku na severnom cípe zálivu Monterey sa nachádza múzeum, ktoré opisuje históriu surfovania, ktoré do Santa Cruz priniesli traja havajskí princovia.

Surfovanie, samozrejme, nevzniklo v Kalifornii. Je to starobylý polynézsky šport, ale Santa Cruz bol miestom jeho príchodu do Spojených štátov. Objavil sa počas horúceho leta 1885, keď traja dospievajúci havajskí princovia David Kawananakoa, Edward Keliiahonui a Jonah Kuhio Kalaniana’ole utiekli z internátnej školy St Matthew’s v kalifornskom San Mateo, nasadli na vlak a vybrali sa k oceánu.

Na pláži bolo v ten deň rušno, konali sa plavecké preteky, v mnohých kúpaliskách na pobreží sa zabávali a na piesku dokonca vystupoval divadelný súbor. Všetci však boli vyrušení zo zábavy, keď sa traja Havajčania vydali na vlny na masívnych doskách vyrobených z miestnej sekvoje. Všetci na pobreží strávili deň obdivovaním surferskej exhibície princov a večer pri táboráku to zavŕšila kapela Santa Cruz.

Traja princovia nakoniec opustili Santa Cruz, aby bojovali za nezávislosť Havaja, ale ich dôsledky zostali. V roku 1896 si v časopise Santa Cruz Surf všimli, že “chlapci, ktorí sa chodia kúpať na pláž Seabright, používajú surfovacie dosky, aby mohli jazdiť na vlnách ako Havajčania”. Toto tvrdenie zostalo platné počas celého 20. storočia a Múzeum surfingu zaznamenáva vývoj surferskej histórie od plážových párty v 50. rokoch až po športové súťaže v surfovaní v 80. a 90. rokoch.

V malom múzeu, ktoré je situované len kúsok od oceánu, sa prostredníctvom fotografií, surfovacích dosiek a rôznych artefaktov podrobne opisuje 130-ročná história surfovania v meste. Keď múzeu v roku 2008 hrozilo zatvorenie, prišli ho zachrániť veľké surferské osobnosti vrátane Jacka O’Neilla z firmy O’Neill wetsuits.

Maják, v ktorom sa múzeum nachádza, bol postavený na pamiatku 18-ročného Marka Abbotta, ktorý sa v roku 1965 utopil pri surfovaní pri Pleasure Point. Vďaka odškodneniu z jeho životnej poistky chceli Markovi rodičia postaviť pamätník na jeho počesť. Predtým tu stál maják s výhľadom na kotvisko Santa Cruz, ale zbúrali ho, keď už nebol potrebný na navádzanie lodí do Montereyského zálivu. Manželia Abbottovci si spomenuli, ako Mark miloval majáky na pobreží Oregonu, a tak dali na jeho mieste postaviť jeden na pamiatku svojho syna.

V roku 1986 mesto otvorilo v budove majáka múzeum venované činnosti, ktorá bola blízka mnohým obyvateľom Santa Cruz vrátane Marka. Z vyhliadky majáka môžu návštevníci pozorovať aj surferov na Steamer Lane, ako sa preháňajú na svojich longboardoch, upravených verziách starodávnych havajských dosiek.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”USD”] USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km