Skip to content

Diablove guličky

Zhluky obrovských balvanov v austrálskom vnútrozemí

Približná doba čítania: 2 minúty

Diablove guličky (Devil’s Marbles) je skupina balvanov roztrúsených po krajine s priemerom 45 centimetrov až do 6.1 metra. Niektoré z nich ležia na sobe a vyzerajú, akoby už tak tak mali spadnúť.

Podľa mytológie pôvodných obyvateľov Austrálie sú dielom Arrange, diabla, ktorý sa prechádzal údolím a točil pri tom pásom upleteným z vlasov. Ako s ním točil, vlasy z neho vypadávali, a keď sa dotkli zeme, premenili sa v kameň. Po ceste späť na zem pľul a tak vzniklo balvanov ešte viac.

V roku 1953 bol jeden z kameňov privezený do mesta Alice Springs, kde tvoril súčasť pomníka Johna Flynna, zakladateľa pojazdnej zdravotníckej služby. Presun to bol veľmi kontroverzný, pretože miestni pôvodní Austrálčania považovali kamene za posvätné. Po štyridsiatich rokoch bol balvan nakoniec na pôvodné miesto navrátený. V roku 2008 predala celé územie s Diablovymi guličkami (18 km²) ako chránenú oblasť Austrálčanom. Dnes sa o miesto starajú spoločne s miestnou správou.

Diablove guličky

Diablove guličky ležia u diaľnice Stuart Highway asi 300km južne od Alice Springs alebo 1 100 kilometrov severne od Darwinu. Najbližšie mestečko je Wauchope, kde si môžeš doplniť zásoby. Rešpektuj posvätnosť miesta a na kameň nelez.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +9:30
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.628 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km