Skip to content

Návštevnícke centrum školy School of the Air

V Austrálii sa vyučuje na diaľku už vyše 50 rokov. Zo začiatku to bolo iba jednosmerne, pomocou rozhlasového vysielania. Našťastie, dnes už majú internet. Školu navštívia raz do roka, na týždeň!

Približná doba čítania: 3 minúty

Život detí na odľahlých australských farmách je celkom iný ako život bežných školákov. Tunajšia mládež nechodí do školy ani si nehrajú s deťmi susedov, pretože tí od nich môžu bývať i stovky kilometrov ďaleko.

V roku 1950 sa skupina učiteľov v Alice Springs rozhodla založiť “School of the Air”, teda školu poskytujúcu vzdelanie geograficky a sociálne izolovaným deťom. Učitelia zo začiatku využívali rádio tzv. lietajúcich lekárov. Každý deň vysielali vzdelávací materiál deťom vo veku od 5 do 12 rokov na ploche väčšej, ako celá Česká republika.

Pôvodne boli tri hodiny výuky do týždňa len jednosmerným vysielaním, čoskoro sa však študenti mohli i aktívne zapojiť, pretože na konci každej hodiny bol priestor na otázky. Okrem lekcií v rádiu študenti taktiež vypĺňali cvičenia a tvorili projekty, ktoré posielali do Alice Springs ku kontrole, a následne im boli oznámkované vrátené. (Pretože pošta nebol vždy celkom spoľahlivá, lietajúci lekári často práce školákov vozili vo svojich leteckých ambulanciách.) S príchodom internetu mohla škola z rádia presedlať na príjemnejšiu online výuku.

School of the Air teraz funguje celonárodne vo všetkých austrálskych štátoch okrem Tasmánie. Študenti bežne strávi hodinu denne sledovaním online skupinovej či individuálnej výuky, na závere ktorej spoločne s rodičom, súrodencom či vychovávateľom splnia úlohy. Odovzdávanie domácich úloh online znamená, že študenti už nemusia na hodnotenie svojej práce čakať dlhé týždne. Raz ročne majú deti možnosť stráviť týždeň v škole spolu so spolužiakmi, ktorých už videli a počuli, ale ešte nikdy skutočne nestretli.

V návštevníckom centre School of the Air uvidíš, ako prebiehajú hodiny. Môžeš si taktiež prezrieť študentské výrobky, fotografie a videá.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

Austrália, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +9:30
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.65 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61

Blízke miesta do +/- 300km