Skip to content

Jazero Amadeus

Toto veľké jazero v strednej Austrálii obsahuje približne 600 miliónov ton soli.

Približná doba čítania: 2 minúty

Len 50 kilometrov severne od Uluru (Ayers Rock) sa nachádza najväčšie slané jazero v austrálskom Severnom teritóriu: Amadeus.

Toto 180 kilometrov dlhé a 10 kilometrov široké vyschnuté jazero žiari ako biely maják v červenej krajine. Jazero Amadeus sa nachádza v Amadeuskej panve, ktorá je plná erózneho materiálu z Petermannovej orogenézy, geologickej udalosti, ktorá pred miliónmi rokov zdvihla a zemskú kôru.

Jazero Amadeus obsahuje podľa odhadov 600 miliónov ton soli. Pri dostatočnom množstve dažďa sa stáva súčasťou rozsiahleho prietokového odvodňovacieho systému, ktorý sa spája s riekou Finke, jednou z najstarších riek na svete. Odtiaľ tečie 750 kilometrov od svojho prameňa v MacDonnell Ranges v Severnom teritóriu až do jazera Eyre vo vnútrozemí Južnej Austrálie.

V jazyku Pitjantjatjara sa toto jazero a neďaleké jazero Neale nazývajú pantu, teda “slané jazerá”. Územie, na ktorom sa tieto vodné plochy nachádzajú, patrí pod správu domorodých pozemkových fondov Katiti a Petermann.

jazero Amadeus, Austrália

Pri ceste po hlavnej ceste (Lasseter’s Highway) zakrývajú výhľad na jazero piesočné duny, takže najlepšie vyhliadkové miesto je oproti vyhliadke Mount Connor Lookout, približne 20 km východne od Curtin Springs. Prejdi cez cestu a vystúp na pieskové duny a slané jazero sa objaví ako prelud.

Austrália ponúka ďalšie miesta

Austrália - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Australia
Hlavné mesto: Canberra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 26. január 1788
Rozloha: 7692024 km²
Časové pásmo: UTC +9:30
Mena: austrálsky dolár (= 100 centov)
Kód meny: AUD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.656 AUD
Medzinárodný kód krajiny: AUS/AU
Internetová doména: .au
Predvoľba telefónneho čísla: +61