Skip to content

Earhartovej svetlo

Ruiny majáka na ostrove, na ktorý Amelia Earhartová nikdy nedorazila.

Približná doba čítania: 2 minúty

2. júla 1937 mala Amelia Earhartová priletieť na zastávku na doplnenie paliva na malý odľahlý ostrov v Tichom oceáne známy ako Howland Island. Hoci jej rádiové vysielanie bolo na Howlande počuť, jej lietadlo tam nikdy nedorazilo.

Neobývaný koralový ostrov s rozlohou 450 akrov sa nachádza v mimoriadne odľahlej časti Tichého oceánu, takmer na polceste medzi Havajom a Austráliou. Námorníci ho poznajú najmä ako navigačnú hrozbu, kedysi ho možno obývali Polynézania, ale pre nedostatok prírodných zdrojov ho dávno opustili. V roku 1856 ho získali Spojené štáty v rámci svojich rozsiahlych projektov na zber guána. Od tohto obdobia ho nakrátko obsadili americké spoločnosti zaoberajúce sa zberom guána a britskí a americkí kolonisti, ale nikdy nebol trvalo osídlený.

Earhartovej svetlo

V polovici 30. rokov 20. storočia bola pôda vyklčovaná ako pristávacia dráha, ktorá sa mala využívať ako medzistanica na transpacifických leteckých trasách. Tieto nespevnené pristávacie dráhy boli špeciálne upravené v očakávaní plánovanej zastávky Earhartovej na doplnenie paliva na ostrove v roku 1937.

V roku 1937 bol postavený aj malý maják, ktorý bol však odsúdený na krátku životnosť.

Žiaľ, história mala s Earhartovou iné plány a na ostrov nikdy nedorazila. Predpokladá sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou havarovala vo vodách severne od ostrova Howland.

Earhartovej svetlo

Krátku históriu ostrova ako osídlenej kolónie ukončilo ťažké bombardovanie japonskými lietadlami počas druhej svetovej vojny. Stanica je od roku 1942 nečinná – stavba sa v súčasnosti považuje za ” denný signál”. Ostrov je teraz národnou rezerváciou pre voľne žijúce zvieratá.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.07 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1