Skip to content

Maják Inishtrahull

Najsevernejší írsky ostrov je strašidelne krásny. Jeho maják bol posledným zábleskom domova pre mnohých írskych emigrantov smerujúcich do USA.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na breh tu nevyplaví nič iné ako morské riasy a kosti. Najsevernejší ostrov Írska sa volá Inishtrahull alebo po írsky Inis Trá Tholl, čo v hrubom preklade znamená “ostrov prázdnej pláže”. Hoci je teraz neobývaný, kedysi na ňom dlhé roky žila malá komunita obyvateľov. Tak vidiecky, ako sa len dalo žiť, žili ostrovania, ktorí kedysi nazývali Inishtrahull svojím domovom.

Ostrov Inishtrahull

Uprostred ostrova sa nachádza neveľká plošina, ktorú lemujú dva skalnaté vrcholy. Na južnom z týchto vyvýšenín sa nachádza maják Inishtrahull, ktorý bol prvýkrát postavený v roku 1813. Istý čas tvorili strážcovia majáka, rybári a ich rodiny malú komunitu, ktorá obývala najmä plošinu v strednej časti ostrova. V čase najväčšieho rozmachu v roku 1911 žilo na odľahlom ostrove 80 obyvateľov.

Postupom času sa lovom veľkých vlečných lodí vyčerpali zásoby vo vodách okolo Inishtrahull. Ľudia začali ostrov opúšťať a zvyšní obyvatelia sa v roku 1929 odsťahovali. V nasledujúcich desaťročiach bol domovom malého ostrova len pre strážcu majáka. V 50. rokoch 20. storočia bol postavený nový maják, a keď bol o niekoľko desaťročí neskôr automatizovaný, ostrov zostal úplne bez obyvateľov.

Ostrov Inishtrahull

Nie sú tu žiadne stromy, ani živé ploty. Vďaka množstvu prirodzených kvetov a živočíchov je však ideálnym miestom pre morské vtáctvo a prílivová hladina z neho robí atraktívne miesto na odpočinok pre tulene sivé. Ostrov bol vyhlásený za oblasť osobitného záujmu ochrany prírody.

V centre ostrova sú dnes roztrúsené ruiny starých kamenných domčekov a domu školských majstrov a školy. Nachádza sa tu aj malý cintorín. A ruina starého majáka 1812 bdie nad svojím sesterským majákom, ktorý si nárokuje titul najsevernejšieho majáka Írska. Pre mnohých emigrantov z Írska to bol posledný kúsok domova, ktorý videli na svojej ceste do Spojených štátov. “Maják Inishtrahull pri pobreží Donegalu bol posledným pohľadom emigrantov na Írsko,” uvádza sa v správe jedného z týchto emigrantov. “Všetci zostali na palube, kým nezmizol.”

Írsko ponúka ďalšie miesta

Írsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ireland
Hlavné mesto: Dublin
Úradné jazyky: írčina, angličtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 6. december 1922
Rozloha: 70273 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: IRL/IE
Internetová doména: .ie
Predvoľba telefónneho čísla: +353

Blízke miesta do +/- 300km