Skip to content

Maják Point Sur

Život na tomto izolovanom majáku na vrchole kopca bol osamelý, ale určite krásny. Ideálne pre introvertov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Maják Point Sur, ktorý stojí na vrchole obrovskej sopečnej skaly na kalifornskom pobreží, varuje pred loďami už viac ako sto rokov a celý ten čas vyzerá ako z námorníckeho sna.

Maják Point Sur sa nachádza 361 stôp nad príbojom v Big Sur v Kalifornii. Stanica bola prvýkrát navrhnutá koncom 19. storočia po tom, čo sa o Point Sur rozbila loď a miestna vláda sa rozhodla, že s tým treba niečo urobiť. Po získaní finančných prostriedkov na výstavbu sa maják po troch rokoch výstavby prvýkrát rozsvietil v roku 1889. Spočiatku žili zamestnanci majáka na vrchole obrovskej sopečnej skaly, na ktorej bol maják postavený. Bola to pomerne pustá existencia kvôli zradnej ceste vedúcej na vrchol, ktorá obmedzovala počet návštevníkov na minimum.

Tento problém sa však stal bezpredmetným v roku 1972, keď pobrežná stráž maják zautomatizovala. Počas rokov prevádzky maják prešiel od používania olejovej lampy k modernejšej Fresnelovej šošovke, ale aj tá bola nakoniec nahradená súčasným, moderným reflektorom. Stará Fresnelova šošovka sa teraz nachádza v múzeu v Monterey.

Maják Point Sur

Dnes je starý maják chránenou historickou pamiatkou a verejnosť si ho môže prezrieť. V skutočnosti je to jediný úplne kompletný maják z prelomu storočia v Kalifornii, ktorý je prístupný verejnosti.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.066 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1