Skip to content

Európsky čínsky múr

Najdlhší pevnostný systém v Európe

Približná doba čítania: 2 minúty

Chorváti už stovky rokov bojujú s hordami, ktoré chcú vtrhnúť do ich krajiny. V priebehu 19. storočia zúfalo bojovali s Osmanskou ríšou z juhu. Dnes čelia menej násilnej invázii. Ich mesto zaplávajú veľké turistické hordy zo severnej a západnej Európy.

V chorvátskom Ston sa stretávajú dve sily, historické a ekonomické. Keď sa turisti hrnú do Chorvátska kvôli jeho pokojným modrozeleným vodám a dramatickým prímorským útesom, stále čelia veľkým hradbám, ktoré chránili mesto pred Osmanmi posledných 500 rokov.

Ston, Chorvátsko

Ston a jeho menší sused, príznačne pomenovaný Mali Ston, sú úplne prepojení a obklopení päťkilometrovým obranným múrom. hradby a opevnený prístav, ktorý sa nachádza na dalmáckom pobreží, pripomínajú slávnejší dubrovnícky prístav, iba 60 kilometrov na juh.

Steny Ston sú však dvakrát dlhšie ako steny viac vyhľadávaného Dubrovníka a tvoria najdlhší pevnostný systém v Európe. Hradby sa tiež vyznačujú štyridsiatimi ohromujúcimi obrannými vežami a mohutnou pevnosťou na stráni, ktorá sa na mesto pozerá zo skalnatých výbežkov.

Ston, Chorvátsko

Aj keď útočníci nedokázali systém zničiť, múry Ston utrpeli obrovské škody pri zemetrasení v roku 1996. Našťastie táto prírodná katastrofa podnietila projekt obnovy hradieb. Dnes chodia húfne návštevníci vyliezť na ne a rozhliadnuť sa po dychberúcom Jadranskom mori.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km