Skip to content

Kláštor dervišov Blagaj

Tento malebný kláštor na úpätí útesu je pokojnou oázou otvorenou pre všetkých návštevníkov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Len kúsok od Mostaru sa nachádza kláštor Blagaj, ktorý návštevníkov ohromí svojím nádherným prírodným prostredím. Skromná budova z osmanskej éry stojí na úpätí obrovského útesu, kde rieka Buna vyteká z tajomnej jaskyne a cez malý polmesiac vodopádu tečie do väčšej Neretvy. Voda tečúca popri kláštore má úžasný odtieň modrej farby a hovorí sa, že má mystické vlastnosti.

Samotný kláštor bol postavený v roku 1520 dervišmi, mystickou vetvou súfijského islamu známou rituálmi, ktoré zahŕňajú rôzne metódy dýchania spojené so spevom alebo tancom. Kláštor bol považovaný za tekija alebo tekke, miesto duchovného útočiska a rozjímania. Medzi krásou samotného kláštora v jeho pôsobivom prostredí, tichom blízkej dediny a pokojnými zvukmi zurčiacej vody si ani tí najnenáboženskejší návštevníci nemôžu pomôcť a podľahnú jeho upokojujúcemu vplyvu.

Kláštor dervišov

Návštevníci všetkých vierovyznaní a presvedčení sú v kláštore vítaní a smú v ňom stráviť toľko času, koľko chcú. Nie je to destinácia, ktorú si treba odškrtnúť zo zoznamu, ale skutočne pokojné miesto, ktoré treba naplno zažiť.

Bosna a Hercegovina ponúka ďalšie miesta

Bosna a Hercegovina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bosna
Hlavné mesto: Sarajevo
Úradné jazyky: bosniančina, srbčina, chorvátčina
Štátne zriadenie: federálna parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. marca 1992
Rozloha: 51129 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: konvertibilná marka
Kód meny: BAM
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.956 BAM
Medzinárodný kód krajiny: BA
Internetová doména: .ba
Predvoľba telefónneho čísla: +387

Blízke miesta do +/- 300km