Skip to content

Vinárstvo Edivo Vina

Ponorte sa za pitím v prvej a jedinej podmorskej vinárni v Chorvátsku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kľúčom k pitiu a potápaniu je uistiť sa, že potápanie je na prvom mieste. Tento postup vinárstvo Edivo Vina dotiahlo do dokonalosti. Sú prvým a jediným podmorským vinárstvom v Chorvátsku, a ak chcete vlastnú, pod vodnou hladinou dozrievajúcu fľašu vyberaného vína, pokrytú mušľami, budete sa musieť po ňu ponoriť.

Alternatívne vinárstvo, ktoré sa nachádza na chorvátskom polostrove Pelješac, je dielom Ediho Bajurina, ktorý – čo vás možno neprekvapí – spojil svoje dve obľúbené záľuby a vytvoril jeden nečakaný podnik. Predpokladal, že zrenie vína v hĺbke 20 metrov pod vodou udrží jeho vína pri konštantnejšej teplote ako na súši a že ticho na morskom dne dodá jeho vínam výrazne jemnejšiu chuť.

Roky experimentovania, pri ktorých nechýbalo slané víno a možno aj niekoľko opitých rýb, Bajurina naučili, že obyčajné zátky nedokážu udržať víno pred morom a naopak. Začal svoje zátky obaľovať dvoma vrstvami vosku a fľaše zrejú v hlinených amforách, ktoré ponára dnom nahor do na mieru vyrobených klietok, ktoré bránia smädným potápačom, aby mu výrobky ukoristili.

Každá fľaša vína Edivo Vina “Navis Mysterium” (z červeného hrozna plavac mali, ktoré rastie na dalmatínskom pobreží) sa tak po 18 až 24-mesačnom dozrievaní dostáva na povrch s výraznou vôňou borovicového dreva a amfory sú unikátne pokryté mušľami a lastúrami. Hoci tvrdenia o tichu morského dna, ktoré sa prejavuje v jemnejšom víne, nemajú vedecký podklad, Navis Mysterium sa neustále objavuje s mimoriadne ovocnými a korenistými tónmi.

Ak potápanie nie je pre vás, uvelebte sa vo vinotéke na súši. Nechajte svojich priateľov namočiť sa. Stále je to to isté víno.

Potápačské prehliadky pre jednu až šesť osôb zahŕňajú prenájom výstroja, amforu Navis Mysterium a ochutnávku vína vo vinárni, ktorá je k dispozícii len pre potápačov s licenciou.

Chorvátsko ponúka ďalšie miesta

Chorvátsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hrvatska
Hlavné mesto: Záhreb
Úradné jazyky: chorvátčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. júna 1991
Rozloha: 56594 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: HRV
Internetová doména: .hr
Predvoľba telefónneho čísla: +385

Blízke miesta do +/- 300km