Skip to content

Eysturoyartunnilin

Tento tunel sa nachádza viac ako 180 metrov pod hladinou severného Atlantiku a je to prvý podmorský kruhový objazd na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tunel Eysturoyartunnilin (Eysturoy) spája Streymoy a Eysturoy, dva najväčšie Faerské ostrovy. Tunel, ktorý bol otvorený pre premávku koncom roka 2020, je dlhý viac ako 11 kilometrov a jeho najhlbší bod sa nachádza 189 metrov pod morským dnom. Najzaujímavejšou časťou tohto netrpezlivo očakávaného projektu je však farebná križovatka v jeho strede – prvý podmorský kruhový objazd na svete.

Kruhový objazd spája hlavné mesto Tórshavn s oboma stranami fjordu Skálafjørður. Nielenže je mimoriadne praktický (skracuje čas cestovania medzi Tórshavnom a Runavíkom z viac ako hodiny na približne 16 minút), ale je aj pastvou pre zmysly. V jej strede stojí socha, ktorú vytvoril miestny umelec Tróndur Patursson. Farebne sa meniace svetlá na centrálnej nosnej konštrukcii osvetľujú kus ocele, ktorý Patursson vytvaroval tak, aby predstavoval ľudí zúčastňujúcich sa na tradičnom faerskom reťazovom tanci. Dokonca je tu aj hudba, skomponovaná špeciálne pre tento jedinečný zážitok z jazdy – stačí si pri prejazde tunelom naladiť rádio na frekvencii 97,0.

Eysturoy Tunnel

Eysturoyartunnilin je tretí podmorský tunel na Faerských ostrovoch. Prvým bol Vágatunnilin (Vágarský tunel), ktorý spája ostrovy Vágar a Streymoy a bol otvorený v roku 2002. Po ňom nasledoval Norðoyartunnilin (Tunel Severné ostrovy), ktorý spája Eysturoy a ostrov Borðoy a bol otvorený v roku 2006. Ďalší tunel, Sandoyartunnilin, je v súčasnosti vo výstavbe. Po dokončení bude spájať ostrovy Streymoy a Sandoy.

Faerské ostrovy ponúka ďalšie miesta

Faerské ostrovy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Føroyar
Hlavné mesto: Tórshavn
Úradné jazyky: faerčina, dánčina
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. január 1814
Rozloha: 1399 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: Faerská koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.461 DKK
Medzinárodný kód krajiny: FO
Internetová doména: .fo
Predvoľba telefónneho čísla: +298

Blízke miesta do +/- 300km