Skip to content

Trøllkonufingur

Podľa legendy je táto skalná veža prstom čarodejnice, ktorá chcela Faerské ostrovy hodiť na Island.

Približná doba čítania: 2 minúty

Trøllkonufingur je zaujímavý a jedinečný skalný útvar, ktorého názov sa prekladá z faerského jazyka ako “prst trollej ženy” a ktorý sa nachádza juhovýchodne od Sandaváguru, malej osady na ostrove Vágar. Tento vretenovitý monolit na členitom pobreží Faerských ostrovov meria 313 metrov a je viditeľný zo vzdialenosti mnohých kilometrov.

Trøllkonufingur, Faroe Islands

Je to nielen pozoruhodný geologický útvar, ale má aj významné miesto v miestnej legende. Hovorí sa, že Trøllkonufingur je prstom veľkej čarodejnice, ktorá prišla na Faerské ostrovy, aby sa ich pokúsila hodiť na sever Islandu. Podľa legendy sa jej táto poslanie nepodarilo, namiesto toho sa dostala k moru pri Vágare a zo silného slnka sa premenila na kameň. Kvôli svojej veľkosti vraj spadla chrbtom do mora, pričom jej z vody trčal len prst. Tento špicatý výrastok sa stal tým, čo je dnes známe ako Trøllkonufingur.

Trøllkonufingur, Faroe Islands

Je známe, že na vrchol tohto skalného útvaru sa dostalo len 11 odvážnych horolezcov. V roku 1844 sa na vrchol dostal člen dánskeho kráľovského sprievodu, aby mohol zamávať okoloidúcemu korunnému princovi Frederikovi VII, ktorý sa plavil po mori. Hovorí sa, že po úspešnom zostupe si uvedomil, že na vrchole skaly nechal svoju rukavicu. Tragédiou je, že po tom, čo sa vyšplhal späť hore, aby ju získal, sa z únavy a náročných podmienok pošmykol a spadol na zem.

Faerské ostrovy ponúka ďalšie miesta

Faerské ostrovy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Føroyar
Hlavné mesto: Tórshavn
Úradné jazyky: faerčina, dánčina
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. január 1814
Rozloha: 1399 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: Faerská koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.459 DKK
Medzinárodný kód krajiny: FO
Internetová doména: .fo
Predvoľba telefónneho čísla: +298

Blízke miesta do +/- 300km