Skip to content

Maják Kallur

Táto izolovaná stavba láka dobrodruhov nádherným výhľadom na Faerské ostrovy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Scenéria okolo jednoduchého majáka v Kallure je dramatická: Skalnaté útesy pokryté vrstvami zelenej trávy sa týčia k oblohe takej modrej, že sa zdá, akoby splývala s morom. Vetrom poháňané mraky sa vznášajú nad nimi, zatiaľ čo vlny sužujú pevninu pod nimi. Počas daždivého, búrlivého dňa (a takých je veľa) sa zatúlané pramienky slnečného svetla miešajú s hmlou a občas vytvoria dúhu.

Na severnom cípe ostrova Kalsoy sa týči rustikálny červeno-biely maják. Osamotená stavba pomáha navádzať lode okolo zoskupenia pevnín, ktoré vyrastajú z Atlantického oceánu a tvoria Faerské ostrovy. Malebná scenéria v okolí majáka pozýva návštevníkov, aby sa pokochali krásou ostrova.

Dostať sa na toto vznešené miesto si však vyžaduje trochu námahy. Návštevníci musia prejsť po neoznačenej ceste cez úseky pestrých zelených polí. Po ceste môžete stretnúť ovce – sú znamením, že ste na správnej ceste.

Hoci sú ostrov a jeho charakteristický maják vzdialené, stojí za to sa sem vydať. Okrem toho, že severná časť Kalsoy ponúka nádherné výhľady, je aj významnou vtáčou oblasťou. Útesy sú kritickým miestom hniezdenia morských vtákov, ako sú Alka bielobradá, Víchrovníček morský a Svišťúň zrkadlový.

Maják Kallur

Ostrov Kalsoy je riedko osídlený. Jeho domovom je len približne 150 ľudí. Sieť ciest a tunelov spája štyri osady, ktoré sú roztrúsené po pevnine v tvare flauty.

Faerské ostrovy ponúka ďalšie miesta

Faerské ostrovy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Føroyar
Hlavné mesto: Tórshavn
Úradné jazyky: faerčina, dánčina
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. január 1814
Rozloha: 1399 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: Faerská koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR DKK
Medzinárodný kód krajiny: FO
Internetová doména: .fo
Predvoľba telefónneho čísla: +298

Blízke miesta do +/- 300km