Skip to content

Lítla Dímun

Tento izolovaný a najmenší ostrov Faerských ostrovov má svoj súkromný mrak ;)

Približná doba čítania: 2 minúty

Lítla Dímun je najmenší z 18 hlavných ostrovov Faerských ostrovov. Aj keď je tak veľmi malý, ostrovček má stále silu ovplyvňovať atmosféru.

Veľmi často sa nad ostrovom vyskytuje lentikulárny oblak ako vlhká, parná prikrývka. Tieto stacionárne oblaky sa typicky tvoria nad vrcholkami hôr alebo inými vyčnievajúcimi pevninami. Tento oblak sa vznáša nad vrcholom ostrova a občas sa rozlieva ponad zelenú zem, keď smeruje k chladnému moru.

Z hlavných Faerských ostrovov je táto malá pevnina jediná, ktorá zostáva neobývaná ľuďmi, jeho rozloha je menej ako kilometer štvorcový. Ľudia však ostrov Lítla Dímun navštevujú. Po stáročia sa farmári Faerských ostrovov vydávali na neistú cestu k Lítla Dímun, pre ovce.

Až do polovice 19. storočia vládli tomuto zelenému raju špeciálne čierne ovce. Verí sa, že tieto čierne krátkosrsté ovce boli potomkami zvierat prinesených do oblasti v období neolitu. Po zastrelení posledného z týchto vzácnych tvorov v roku 1800, čo vyhubilo celú pokrvnú líniu, sa ostrov stal domovom domorodých oviec Faroes. Príbuzným potomkom vyhubených oviec, sú ovce Soay z rovnomenného ostrova pri západnom pobreží Škótska. Ostrov Soay je veľmi podobnej veľkosti spolu s podmienkami ako Lítla Dímun a má aj podobne ťažký prístup.

Návšteva ostrova

Pravdepodobne budeš tento ostrov obdivovať z dedín Hvalba a Sandvík na ostrove Suðuroy. Je možné navštíviť aj samotný ostrov Lítla Dímun, ale musí byť perfektné pekné počasie. Totiž na vylodenie a vydriapanie sa na útesy potrebuješ použiť laná, ktoré tu ponechali poľnohospodári, ktorí sem chodia každú jeseň na odchyt oviec.

Faerské ostrovy ponúka ďalšie miesta

Faerské ostrovy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Føroyar
Hlavné mesto: Tórshavn
Úradné jazyky: faerčina, dánčina
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. január 1814
Rozloha: 1399 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: Faerská koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.46 DKK
Medzinárodný kód krajiny: FO
Internetová doména: .fo
Predvoľba telefónneho čísla: +298

Blízke miesta do +/- 300km