Skip to content

Lítla Dímun

Lítla Dímun je najmenší z 18 hlavných ostrovov Faerských ostrovov. Aj keď je tak veľmi malý, ostrovček má stále silu ovplyvňovať atmosféru.

Veľmi často sa nad ostrovom vyskytuje lentikulárny oblak ako vlhká, parná prikrývka. Tieto stacionárne oblaky sa typicky tvoria nad vrcholkami hôr alebo inými vyčnievajúcimi pevninami. Tento oblak sa vznáša nad vrcholom ostrova a občas sa rozlieva ponad zelenú zem, keď smeruje k chladnému moru.

Z hlavných Faerských ostrovov je táto malá pevnina jediná, ktorá zostáva neobývaná ľuďmi, jeho rozloha je menej ako kilometer štvorcový. Ľudia však ostrov Lítla Dímun navštevujú. Po stáročia sa farmári Faerských ostrovov vydávali na neistú cestu k Lítla Dímun, pre ovce.

Až do polovice 19. storočia vládli tomuto zelenému raju špeciálne čierne ovce. Verí sa, že tieto čierne krátkosrsté ovce boli potomkami zvierat prinesených do oblasti v období neolitu. Po zastrelení posledného z týchto vzácnych tvorov v roku 1800, čo vyhubilo celú pokrvnú líniu, sa ostrov stal domovom domorodých oviec Faroes. Príbuzným potomkom vyhubených oviec, sú ovce Soay z rovnomenného ostrova pri západnom pobreží Škótska. Ostrov Soay je veľmi podobnej veľkosti spolu s podmienkami ako Lítla Dímun a má aj podobne ťažký prístup.

Návšteva ostrova

Pravdepodobne budeš tento ostrov obdivovať z dedín Hvalba a Sandvík na ostrove Suðuroy. Je možné navštíviť aj samotný ostrov Lítla Dímun, ale musí byť perfektné pekné počasie. Totiž na vylodenie a vydriapanie sa na útesy potrebuješ použiť laná, ktoré tu ponechali poľnohospodári, ktorí sem chodia každú jeseň na odchyt oviec.

Litla Dimun, Faroe Islands
61.6373286597,-6.7109823
Stiahni si KML súbor
Dánsko - Krátke info

Danmark
Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.436 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45