Skip to content

Jazero Sørvágsvatn

Najkrajšie jazero na Faerských ostrovoch sa vďaka optickému klamu nachádza stovky metrov nad hladinou mora. 

Približná doba čítania: 2 minúty

Jazero Sørvágsvatn má rozlohu 3,4 km2, čo je 3-krát viac ako druhé najväčšie jazero Faerského súostrovia, Fjallavatn, a pri pohľade zhora sa zdá, že sa nachádza vysoko nad okolitým oceánom.

Jazero Sørvágsvatn

Pri pohľade z diaľky sa zdá, že jazero je naklonené smerom k oceánu, ale vylieva sa len do jedného malého vodopádu. Tento optický klam tiež vytvára dojem, že vodná plocha sa nachádza stovky metrov nad hladinou mora. V skutočnosti je výškový rozdiel medzi jazerom a oceánom len asi 30 metrov, avšak strmé a výrazné výškové rozdiely medzi okolitými kopcami dodávajú jazeru jeho zdanlivo nemožný vzhľad. Jazero sa nachádza v hlbokej priehlbine a jeho vysoké bralo sa na ľavej a pravej strane dvíha do výšky 252 a 376 metrov.

V súvislosti s názvom jazera sa vedú aj určité spory, keďže obyvatelia obce Sørvágsvatn sú hrdí na pomenovanie vodnej plochy podľa ich rodiska, zatiaľ čo obyvatelia niektorých iných okolitých miest by jazero radšej nazývali “Leitisvatn”, keďže niektoré jeho vody pretínajú aj ich mestá. Bez ohľadu na to, ako sa vody nazývajú, ilúzia, ktorú vytvárajú, nie je ničím iným ako veľkým vtipom, ktorý si z nás všetkých robí príroda.

Jazero Sørvágsvatn

Faerské ostrovy ponúka ďalšie miesta

Faerské ostrovy - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Føroyar
Hlavné mesto: Tórshavn
Úradné jazyky: faerčina, dánčina
Štátne zriadenie: Konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 14. január 1814
Rozloha: 1399 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: Faerská koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.459 DKK
Medzinárodný kód krajiny: FO
Internetová doména: .fo
Predvoľba telefónneho čísla: +298

Blízke miesta do +/- 300km