Skip to content

Fialový sopečný čaj

Keď sa azorský zelený čaj spojí so sopečnou vodou z horúcich prameňov, vznikne žiarivý nápoj.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov São Miguel na portugalských Azorských ostrovoch je sviežo zelený, s čajovými plantážami v usporiadaných smaragdových líniách, oranžovými kvetmi rozkvitnutými pri skalných útesoch a červenofialovými hortenziami kvitnúcimi pri skalnatých sopečných jazierkach. V meste Furnas, civilnej farnosti s 1 400 obyvateľmi na východnej strane ostrova, vrie prameň, ktorý zahusťuje vzduch parou. Keď sa táto pramenitá voda spojí s jedným z charakteristických čajov ostrova, pôvodne zlatozelený nápoj sa zmení na neurčitú indigovú farbu.

Azory sú autonómnou sústavou portugalských ostrovov, ktoré sa nachádzajú v strednej časti Atlantického oceánu medzi portugalskou pevninou a Marokom. Vďaka subtropickému podnebiu sa na ostrove São Miguel nachádzajú jediné čajové plantáže v Európe, Chá Gorreana a Tea Porto Formoso. Hoci je na ostrove veľa zelených a čiernych čajov, São Miguel ponúka aj svoju vlastnú jedinečnú odrodu: fialový sopečný čaj. V čajovni Chalet de tia Mercês v meste Furnas sa tento fialový čaj pripravuje pomocou vodovodu špeciálne napojeného na sopečný prameň. Farba nápoja je spôsobená chemickou reakciou medzi antioxidantmi v čaji a neoxidovaným železom v pramenitej vode, vďaka ktorej výsledná zmes láme svetlo do žiarivo fialovej farby. Chuť je zemitá, s tónmi pripomínajúcimi ílovitú pôdu.

Fialový sopečný čaj nie je jediným kulinárskym zázrakom pochádzajúcim z horúcich prameňov ostrova São Miguel. Návštevníci Furnas môžu ochutnať aj cozido das Furnas, portugalské dusené kuracie, bravčové mäso s miestnou zeleninou varené v prírodnom sopečnom teple. Po vychutnaní čaju a guláša sa môžu návštevníci sami ponoriť do jedného z mnohých prameňov na ostrove, v ktorých sa dá kúpať.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km