Skip to content

Lagúna siedmych miest

Legenda hovorí, že milostné slzy princeznej a pastiera vytvorili modré a zelené dvojjazerá na Azorskom súostroví.

Približná doba čítania: 3 minúty

Jacob a Esau. Apolón a Artemida. Mary Kate a Ashley. Ľudí odjakživa fascinovali dvojčatá a tieto dvojičky nie sú o nič menej zaujímavé.

V 22 000 rokov starom (minimálne) sopečnom kráteri na ostrove São Miguel v portugalskom súostroví Azory nájdete modré a zelené jazero Sete Cidades. Hoci technicky ide o jednu vodnú plochu, lagúna vyzerá ako dve samostatné jazerá – Lagoa Azul (Modré jazero) a Lagoa Verde (Zelené jazero) -, ktoré sú od seba oddelené úzkym úsekom pevniny s mostom. Vodu obklopuje svieža krajina so starým subtropickým lesom, vavrínovým lesom a modrými hortenziami.

Lagúna siedmych miest

Dvojité jazerá sa často uvádzajú ako jeden zo siedmich prírodných divov Portugalska, a to z dobrého dôvodu. Hoci sú z environmentálneho hľadiska oddelené, tvoria najväčšiu vodnú plochu na Azorskom súostroví a sú dôležitým zdrojom sladkej vody pre región. A ich ľudová povesť je ešte podmanivejšia.

Legenda hovorí, že vznešená princezná a pokorný pastier sa do seba zamilovali a ich romantický vzťah sa odohrával na kopcoch nad Sete Cidades, kde sa mohli stretávať pod hviezdami. Kráľ tajných milencov odhalil a zakázal im stretávať sa, ako to králi často robia. Mladá princezná mala smaragdovozelené oči a pastierove oči boli hortenziovo modré. Keď sa ich láska rozplynula, každý z nich vyplakal jazero sĺz, jedno zelené a druhé modré.

Hoci veda dokázala, že jazerá sú jednou vodnou plochou, ktorá jednoducho odráža slnečné svetlo v dvoch rôznych farbách, je to nádherné miesto, ktoré ľahko sprostredkúva romantické rozprávky z minulosti i súčasnosti.

Nenechajte si ujsť ani kráľovskú vyhliadku – kráľa Carlosa I., nie niekdajšieho zlomyseľného otca – na ktorej stál portugalský panovník a jeho manželka, kráľovná Amélia, počas svojej návštevy v roku 1901 a vyhlásili ju za najkrajšie miesto Azorských ostrovov.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km