Skip to content

Čajová plantáž Gorreana

Najstaršia stále fungujúca čajová farma v Európe sa môže pochváliť aj nádherným výhľadom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Človek by si myslel, že v takomto kúte sveta, ktorý miluje čaj, bude Európa bohatá na čajové plantáže. Nie je to tak. Na tomto kontinente ich je len zopár. Najstaršia z tejto malej skupiny, čajová plantáž Gorreana, sa nachádza na malom azorskom ostrove São Miguel.

Čajová plantáž Gorreana

Tento portugalský ostrov bol kedysi významným producentom a vývozcom pomarančov, kým ho nákaza v polovici 19. storočia nedonútila k rozmanitejším zdrojom príjmov. Objavili sa tu marakuje, banány a iné plodiny, ale nič sa tak dobre neuchytilo na sopečnej pôde a vlhkom podnebí ostrova ako semená čajovníka. Do konca storočia na ostrove vzniklo štrnásť plantáží. V roku 1883 otvorila Ermelinda Gago da Câmara 32-hektárovú farmu Gorreana s (vtedy) najmodernejším zariadením poháňaným vodou. O päť generácií neskôr je stále v rodinnom vlastníctve.

Dnes plantáž produkuje 44 ton čaju ročne, pričom používa pôvodné zariadenie a má výhľad na ten istý nedotknutý úsek Atlantického oceánu bez zábran. Návštevníci si môžu objednať prehliadku podniku a v závislosti od ročného obdobia sa stať svedkami zberu a balenia ton listov. Ich sortiment čiernych a zelených čajov je k dispozícii priamo na mieste, ako aj online.

Čaj, ktorý sa tu pestuje a spracováva, sa dodáva do Japonska, Angoly, Brazílie, Nemecka, USA a ďalších krajín. Na malý ostrov to nie je zlé.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km