Skip to content

Tadžikistanská čajovňa

Uprostred Berlína nájdeš oázu nefalšovanej strednej Ázie

Približná doba čítania: 2 minúty

Tadžikistanská čajovňa je nečakaným kúskom strednej Ázie uprostred Berlína. Čajovňa bola postavená ako tadžikistanský pavilón na jednom z lipských veľtrhov v 70. rokoch. Po skončení veľtrhu darovala pavilón Sovietska republika Tadžikistan svojim východonemeckým hostiteľom.

Svieži interiér čajovne je zariadený výlučne v klasickom perzskom štýle s vyrezávanými drevenými stĺpmi a hrubými perzskými kobercami. Čaj a jedlo sa podávajú na nízkych drevených stoloch, ktorú sú typické pre strednú Áziu. Hostia sedia na podlahe, uvelebení na pohodlných vankúšoch a návštevníci sú povinný si pred vstúpením na koberec vyzuť topánky.

Tadžikistanská čajovňa

Rovnako ako krajina, po ktorej je čajovňa pomenovaná, je tadžikistanská čajovňa miestom, kde sa mieša perzská a ruská kultúra. Nad pultom visí stará mapa sovietskych turistických letovísk. A zatiaľ čo výber čaju je orientálny, ponúkané jedlo je ruské a v jednom rohu stojí strieborný ruský samovar – kovová nádoba používaná na ohrev vody.

Pavilón bol kedysi umiestnený v berlínskom paláci Palais am Festungsgraben, odvtedy sa však presťahoval do budovy KunstHof, na nádvorie lemovanom galériami a kaviarňami.

Pre väčšinu turistov sa stále o skrytý objekt, keďže sa schováva pred pohľadom z hlavnej ulice. Čajovňa Tadžikistanu je vynikajúcim miestom na osvieženie sa v ruskom lete.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

Nemecko, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km