Skip to content

FireFly

Masívne oceľové lietadlo určené na opakované podpaľovanie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď vaše lietadlo preletí ponad letiskovú plochu Schiphol, môžete zahliadnuť horiace lietadlo vedľa letiskovej dráhy. Ale nebojte sa – má to tak byť.

Toto často horiace lietadlo sa príznačne nazýva FireFly a je to jedinečné výcvikové lietadlo, ktoré je určené na prípravu hasičov na širokú škálu možných scenárov požiaru na letisku.

FireFly je špeciálny typ lietadla, ktorý vznikol ešte v roku 2002. Na rozdiel od väčšiny svojich príbuzných však vôbec nie je ľahké, pretože jeho konštrukcia a steny sú vyrobené z hrubej ocele a celým lietadlom prechádza viacero plynových potrubí. Okrem toho nie je vymodelované podľa jedného lietadla, ale podľa troch, pričom na každej strane má krídlo iného lietadla, ako aj chvost. Vo vnútri má tri podlažia, z ktorých dve sú navrhnuté tak, aby vyzerali ako osobné lietadlo a tretie ako nákladné lietadlo.

Brand oefeningenvliegtuig schiphol

Vďaka tomu je FireFly mimoriadne vhodný na testovanie takmer všetkých druhov incidentov, ktoré by sa mohli stať na letisku, čo znamená, že špecializovaná hasičská posádka sa môže pripraviť na väčšinu scenárov. A čo je najdôležitejšie, lietadlo sa dá použiť opakovane!

Z tohto dôvodu uvidíte lietadlo horieť takmer denne a krátko po tom, ako hasiči dorazia na miesto a uhasia plamene.

V roku 2019 prešlo lietadlo FireFly sériou vylepšení s cieľom zlepšiť jeho výcvikové schopnosti. Medzi tieto zmeny patrila výmena pravého krídla, motora a podvozku lietadla za lietadlo z Airbusu A380. Tieto úpravy nielenže zvýšili realistickosť lietadla FireFly, ale predĺžili aj jeho životnosť ako výcvikového nástroja.

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31