Skip to content

Amsterdamské múzeum syrov

V tomto obchode so syrom sa nachádza aj múzeum venované holandským mliečnym výrobkom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Nie je tajomstvom, že Holanďania majú veľmi radi syr. Holandsko sa môže pochváliť mnohými druhmi, ktoré sú pomenované podľa regiónov, v ktorých sa vyrábajú. Ale pokiaľ ide o najznámejší syr krajiny, Gouda, neexistuje žiadne geografické obmedzenie, kde sa môže vyrábať. To môže vyvolať otázku, čo robí Goudu Goudou. Na to, ako aj na ďalšie často kladené otázky o holandských mliečnych výrobkoch, vám odpovie Amsterdamské múzeum syrov.

Na hornom poschodí múzea sa nachádza špecializovaný obchod so syrmi väčšiny známych holandských značiek a mnohých menších, špecializovanejších druhov, vrátane syra Twentse bunker, hľuzovkového syra a dokonca aj syra so šafranom. Väčšina syrov je k dispozícii na tanieroch so vzorkami a personál vám ochotne porozpráva o ich pôvode. V suteréne sa nachádza malé múzeum, ktoré ukazuje proces výroby syra Gouda od kravy až po predaj. Nájdete tu aj vzorky starých nástrojov, ako sú krájače na syr, stroj na mlieko a dokonca aj špeciálna váha na syr.

Múzeum syrov

V múzeu sa kedysi nachádzal údajne najdrahší krájač syra na svete. Strieborný krájač bol posiaty 200 diamantmi a mal hodnotu približne 25 000 eur (približne 28 000 dolárov). Nanešťastie ho v roku 2015 ukradli zlodeji a napriek sľúbenej odmene v podobe najväčšieho fondue setu na svete sa ho nikdy nepodarilo získať späť.

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31